W piątek rosyjskie Ministerstwo Obrony podało, że do bazy logistycznej rosyjskiej marynarki wojennej w syryjskim porcie Tartus dotarła grupa okrętów desantowych Floty Północnej i Bałtyckiej.

Morska grupa zadaniowa składająca się z dużych okrętów desantowych Piotr Morgunow, Georgij Pobedonosets, Olenegorsky Gorniak, Korolyov, Mińsk i Kaliningrad przybyła na wschodnią część Morza Śródziemnego w ramach ćwiczeń pod kierownictwem dowódcy rosyjskiej marynarki wojennej, admirała Nikołaj Jewmienowa, poinformował resort.

„Obecnie okręty znajdują się na redzie w syryjskim porcie Tartus, gdzie rozpoczęły uzupełnianie zapasów paliwa, świeżej wody i żywności do wymaganego poziomu w ośrodku wsparcia logistycznego rosyjskiej marynarki wojennej na Morzu Śródziemnym” – podało ministerstwo w oświadczeniu.

Jak informowaliśmy, 19 stycznia sześć rosyjskich okrętów desantowych przepłynęło kanałem La Manche. W związku z tym pojawiły się spekulacje sugerujące, że mogą wziąć udział w ewentualnej inwazji na Ukrainę. Z kolei rosyjskie ministerstwo obrony przekazało wtedy, że sześć okrętów desantowych, które opuściły Morze Bałtyckie, zmierza na Morze Śródziemne, gdzie wezmą udział w ćwiczeniach marynarki wojennej.

Duże desantowe okręty desantowe z Projektu 11711 (Piotr Morgunow) i Projektu 775 (Gieorgij Pobedonosets, Olenegorsky Gorniak, Korolow, Mińsk i Kaliningrad) są przeznaczone do przeprowadzania desantów na “dzikim” brzegu oraz zaopatrywania oddziałów drogą morską. Każdy z okrętów może zmieścić na pokładzie nawet 25 transporterów opancerzonych.

20 stycznia Rosja ogłosiła, że marynarka wojenna zorganizuje w styczniu, a następnie w lutym rozległy zestaw manewrów obejmujących wszystkie swoje floty, od Pacyfiku po Atlantyk.

Ćwiczenia odbędą się na morzach bezpośrednio sąsiadujących z Rosją, a także będą obejmować manewry na Morzu Śródziemnym, Morzu Północnym, Morzu Ochockim, północno-wschodnim Oceanie Atlantyckim i Pacyfiku.

Będą korzystać ze 140 okrętów wojennych i statków wsparcia, 60 samolotów, 1000 jednostek sprzętu wojskowego i około 10 000 żołnierzy, podało Ministerstwo Obrony w oświadczeniu.

Również grupy uderzeniowe lotniskowców USA, Francji i Włoch mają przeprowadzić manewry we wschodniej części Morza Śródziemnego. Ćwiczenia mają odbyć się na przełomie lutego i marca bieżącego roku.

Jak podało w poniedziałek biuro prasowe rosyjskiej Floty Północnej, grupa okrętów bojowych i okrętów wsparcia ćwiczyła misje przeciw okrętom podwodnym podczas ćwiczeń na Morzu Norweskim.

Jak informowaliśmy na naszym portalu, manewry rosyjskich okrętów, które miały zostać przeprowadzone w dniach 3-8 lutego br. na wodach wyłącznej strefy ekonomicznej Irlandii, odbędą się jednak poza nimi – podaje agencja Reuters. Poinformował o tym w sobotę wieczorem rosyjski ambasador w Irlandii. Minister spraw zagranicznych i obrony Irlandii Simon Coveney potwierdził zmianę lokalizacji ćwiczeń. Wyraził zadowolenie z decyzji strony rosyjskiej.

CZYTAJ TAKŻE: Stoltenberg: największy przerzut wojsk na Białoruś od czasów zimnej wojny

Kresy.pl / tass.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply