Ministrowie obrony państw NATO spotkali się w czwartek w Brukseli z przedstawicielami 25 firm przemysłu obronnego, w tym z chorwackim Djuro Djakoviciem, z którym rozmawiali o wzmocnieniu pomocy wojskowej dla Ukrainy.

Jak poinformował portal Balkan Insight, ministrowie obrony państw NATO spotkali się w czwartek w Brukseli z przedstawicielami 25 firm przemysłu obronnego, w tym z chorwackim Djuro Djakoviciem, z którym rozmawiali o wzmocnieniu pomocy wojskowej dla Ukrainy.

„Zgromadziliśmy tutaj 25 firm… Cieszę się, że jedna z tych 25 firm była z Chorwacji” – powiedział chorwacki minister obrony Mario Banozic, który bierze udział w dwudniowym spotkaniu w Brukseli.

Zobacz też: Czołgi II wojny światowej na wojnie rosyjsko-ukraińskiej [+VIDEO]

Powiedział chorwackiej agencji prasowej HINA, że Djuro Djakovic może przyczynić się swoją wiedzą i zdolnościami do konserwacji sowieckich czołgów, które są nadal szeroko stosowane na Ukrainie, oraz do konserwacji pojazdów opancerzonych Patria.

Oprócz produkcji czołgów z czasów radzieckich, firma dostosowuje te same czołgi do standardów NATO. „Djuro Djakovic Special Vehicles oferuje również usługi rozwoju, produkcji i/lub integracji nowych, interoperacyjnych systemów NATO nowej generacji, zaprojektowanych w celu ulepszenia istniejących czołgów M-84/T-72 i… zapewnienia kompatybilności i interoperacyjności między nowymi i ulepszonymi czołgami” — czytamy na stronie internetowej fabryki broni.

Chorwacki minister wyraził ubolewanie, że Chorwacja nie bierze udziału w unijnej misji szkolenia ukraińskich żołnierzy, którą zawetował prezydent Zoran Milanovic. “Chorwacja była gotowa wyszkolić jednostki inżynieryjne do akcji minowych. W ten sposób przyczynilibyśmy się do bezpieczeństwa sił ukraińskich” – powiedział Banozić.

Banozic powiedział, że na spotkaniu obecni byli również przedstawiciele amerykańskiej firmy BAE Systems, producenta pojazdów opancerzonych Bradley i zapowiedział, że w przyszłym miesiącu zostanie podpisana umowa na pojazdy, które Stany Zjednoczone przekażą Chorwacji.

„Amerykańska firma jest gotowa dać szansę Djuro Djakovicowi i spodziewam się, że umowa zostanie podpisana w przyszłym miesiącu” – powiedział Banozic, dodając, że firma ze Slavonskiego Brodu stanie się regionalnym hubem serwisowym tych pojazdów.

„NATO doceniło jakość chorwackiego przemysłu obronnego, zapraszając firmę Djuro Djakovic, która ma wieloletnie doświadczenie w konserwacji systemów starszych produktów, takich jak czołgi, a także nowszych systemów, takich jak pojazdy Patria, a wkrótce bojowe wozy piechoty Bradley” – powiedział Banozic.

Zobacz też: Rosjanie chwalą się czołgami Leopard 2 i wozami Bradley zdobytymi na froncie. Pentagon komentuje [+VIDEO]

Kresy.pl/Balkan Insight

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply