Polska wystosowała do Niemiec oficjalną prośbę o transfer myśliwców MiG-29 z byłej Niemieckiej Republiki Demokratycznej na Ukrainę – poinformowała w czwartek agencja dpa.

Jak poinformowała w czwartek agencja prasowa dpa, Polska wystosowała do Niemiec oficjalną prośbę o transfer myśliwców MiG-29 z byłej Niemieckiej Republiki Demokratycznej na Ukrainę.

Dpa powołuje się na źródła rządowe.

Mowa o myśliwcach, które w okresie zimnej wojny służyły w byłej Niemieckiej Republice Demokratycznej i zostały odziedziczone przez Bundeswehrę, a w 2002 roku Niemcy sprzedały je Polsce.

Ponieważ praktycznie wszystkie niemieckie kontrakty zbrojeniowe przewidują, że dalszy transfer lub odsprzedaż wymaga zgody Berlina, Polska musi uzyskać zgodę Niemiec na transfer myśliwców na Ukrainę.

Liczba statków powietrznych, o których mowa we wniosku, nie jest określona.

Zobacz także: Ukraina nie jest do końca zadowolona z myśliwców MiG-29 od Polski i Słowacji

Przypomnijmy, że MiGi-29, które Polska dostarczyła Ukrainie nie pochodzą z Niemiec. Poinformował w rozmowie z Niemiecką Agencją Prasową doradca prezydenta Andrzeja Dudy ds. bezpieczeństwa i szef BBN Jacek Siewiera. “To nie są niemieckie samoloty” – podkreślił, cytowany przez Deutsche Welle.

Kresy.pl/dpa

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply