Litwa poinformowała, że karę na rzecz Orlenu zapłaciła w piątek. W niedzielę upływał termin wyznaczony przez Komisję Europejską.

Informację o zapłacie kary w piątek przekazał rzecznik litewskiej państwowej spółki kolejowej Lietuvos Geleżinkeliai (LG) Mantas Dubauskas.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Litewskie koleje wcześniej zapowiadały, że będą się odwoływać od decyzji Komisji Europejskiej o nałożonej karze, starając się o jej zmniejszenie lub anulowanie. Spółka ma na to czas do początku kwietnia. W takim przypadku Orlen będzie musiał zwrócić wpłaconą przez LG karę.

Komisja Europejska nałożyła w październiku na litewskie koleje karę w wysokości prawie 28 milionów euro. Jest to konsekwencja skargi, którą polski koncern złożył do KE w związku z rozebraniem przez LG części torów po to, by zmusić Orlen do korzystania z usług LG po zawyżonych cenach. Zdaniem unijnych władz doszło do złamania przepisów o ochronie konkurencji.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Orlen przejął rafinerię w litewskich Możejkach w 2006 r. Już dwa lata później litewskie koleje rozebrały 19-kilometrowy odcinek torów prowadzący na północ na Łotwę, łotewski przewoźnik proponował bowiem Orlenowi atrakcyjne ceny kooperacji. Po likwidacji tej trasy polska firma zmuszona została do korzystania z usług LG, które narzuciły rafinerii w Możejkach wysokie taryfy przewozowe. Koncern naftowy musiał transportować swoje produkty na Łotwę dłuższą, liczącą 150 km drogą.

Litewski przewoźnik wykorzystał fakt, że kontroluje krajową infrastrukturę kolejową, aby zaszkodzić swoim konkurentom – uznała unijna komisarz do spraw konkurencji Margrethe Vestager. Demontaż torów kolejowych po to, by zmusić klienta do korzystania ze swoich usług i zaszkodzić konkurencji nazwała „niedopuszczalnym” i „bezprecedensowym”.

Kresy.pl / wpolityce.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz