Litwa zaostrza zakaz importu gazu ziemnego z Rosji

Od listopada Litwa import, przeładunek i dystrybucja skroplonego gazu ziemnego z Rosji będzie zakazana.

Zgodnie z podjętą w czwartek decyzją litewskiego parlamentu, od listopada br. na Litwie zacznie obowiązywać zakaz importu, przeładunku i dystrybucji rosyjskiego skroplonego gazu ziemnego (LNG) we wszystkich obiektach.

Resort energetyki Republiki Litewskiej zaznacza, że rosyjski gaz jest obecnie transportowany cysternami z Polski do litewskich instalacji odgazowujących.

 

Według litewskiego ministra energetyki Dainiusa Kreivysa, gaz jest transportowany z Polski przez spółkę Cryogas M&T Poland i dostarczany do dwóch firm na Litwie, które posiadają instalacje odgazowujące. W ten sposób rocznie importuje się około 22 gigawatogodzin (GWh) rosyjskiego gazu rocznie. Dla porównania, terminal LNG w Kłajpedzie dostarcza dziennie 100 GWh.

Agencja BNS zwróciła się do przedstawiciela Cryogas M&T Poland w krajach bałtyckich Marijusa Simanavicziusa, który jednak odmówił udzielenia komentarza w tej sprawie.

Import LNG z Rosji na Litwę przez terminal w Kłajpedzie został wstrzymany w marcu 2022 roku, po rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Od kwietnia br. wstrzymany został także import rosyjskiego gazu rurociągami, pozostawiając jedynie tranzyt do obwodu królewieckiego w Rosji.

Przypomnijmy, że na początku kwietnia 2022 roku litewskie ministerstwo energetyki poinformowało, że „dążąc do pełnej niezależności energetycznej od rosyjskiego gazu, reagując na szantaż energetyczny Rosji w Europie i wojnę na Ukrainie, Litwa całkowicie zrezygnowała z rosyjskiego gazu”. Od tego czasu, litewski system przesyłowy działa bez importu rosyjskiego gazu.

Bankier.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply