Litwa kupi terminal LNG w Kłajpedzie

Litwa wykupi znajdujący się w Kłajpedzie statek-terminal gazu skroplonego – taką decyzję podjął litewski parlament.

We wtorek Sejm Republiki Litewskiej zdecydował, że Litwa wykupi znajdujący się w Kłajpedzie statek-terminal gazu skroplonego. Głosowało za tym 99 posłów. Jeden był przeciwko, a 17 wstrzymało się od głosu.Jak podaje portal L24.lt, zgodnie z przyjętymi poprawkami do ustawy, „Klaipėdos nafta”, operator kłajpedzkiego terminalu gazu skroplonego, do 31 grudnia 2024 roku nabędzie prawo własności do tego terminalu i zostanie jego zarządcą. Nie oznacza to jednak, że terminal zostanie kupiony w najbliższym czasie. Aurelija Vernickaitė, doradca ministra energetyki powiedziała, że „Klaipėdos nafta” będzie musiała wybrać najbardziej korzystną obecnie propozycję na rynku.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

 

– Może to być zarówno opcja zawarta w obecnej umowie w sprawie wykupienia statku-terminala „Independence”, jak też może być nabyty inny pływający terminal skroplonego gazu ziemnego, jeśli byłby to ekonomicznie bardziej korzystny wariant – tłumaczyła Vernickaitė.

Pływający terminal skroplonego gazu ziemnego „Independence” zaczął działać w pierwszym dniu 2015 roku w litewskim porcie Kłajpeda. To pierwsza na Litwie alternatywa dla rosyjskiego gazu. Z kolei w sierpniu 2017 roku do tego portu wpłynął zbiornikowiec ze skroplonym gazem ziemnym (LNG) ze Stanów Zjednoczonych. Była to pierwsza dostawa LNG z USA do krajów bałtyckich.

Statek-terminal jest własnością norweskiej spółki „Hoegh LNG“, a zgodnie z umową do 2024 roku Litwa będzie wynajmowała terminal. Według danych litewskiego Ministerstwa Energetyki, obecnie roczny koszt utrzymania statku wynosi około 66 mln euro.

W kwietniu br. litewska Klaipedos Nafta podpisała z amerykańskim Freeport dokumenty, mające dać jej kluczową pozycję w odbiorze gazu z USA nad Bałtykiem. Przepustowość terminalu w Kłajpedzie pozwali na całkowite uniezależnienie się Litwy od dostaw z Rosji. Dodatkowo pokryć będzie można 90 proc. zapotrzebowania na gaz republik nadbałtyckich. W efekcie, zdaniem ekspertów to nie Świnoujście i Polska, ale Kłajpeda i Litwa będą bałtycką bramą dla amerykańskiego gazu.

Czytaj także: Duże podwyżki cen prądu i gazu na Litwie

L24.lt / Kresy.pl

Litwa kupi terminal LNG w Kłajpedzie
Oceń ten artykuł

Reklama

Tagi: , , , , ,

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz