Od 1 stycznia 2019 roku na Litwie wzrosną ceny energii elektrycznej i gazu, w najpopularniejszych taryfach odpowiednio o około 15 proc. i 12-18 proc.

Podwyżki cen prądu i gazu od Nowego Roku zatwierdziła w piątek litewska Państwowa Komisja Kontroli Cen i Energetyki. Według portalu „Wilnoteka”, ostatni raz prąd na Litwie podrożał w 2013 roku. Później każdego roku taniał.

Jak poinformowano, najpopularniejsza litewska taryfa „Standardowa” będzie wyższa o 15 proc., czyli o 1,7 eurocenta i wyniesie 13 eurocentów (równowartość 56 polskich groszy) za 1kWh (z VAT). Obecnie 1 kWh według tej taryfy kosztuje 11,3 eurocenta. Inne taryfy również podrożeją, od 9 do 17,5 procent.

 

W środę litewski minister energetyki Žygimantas Vaičiūnas powiedział, że wpływ na tę sytuację mają ceny surowców na rynku. Zaznaczył, że podjęte wcześniej przez litewski rząd decyzje sprawiły, że wzrost ten będzie o 1/3 niższy.

Vaičiūnas mówił, że uwzględniając fakt, iż ponad połowa gospodarstw domowych na Litwie zużywa około 100 kilowatogodzin w ciągu miesiąca, dla większości z nich wydatki na prąd wzrosną o 1,5-2 euro (6,4-8,5 PLN) w ciągu miesiąca.

„Litwa kupuje więcej energii elektrycznej niż sama produkuje. W tym roku raptem i znacznie wzrosła cena prądu na rynkach – było to spowodowane mniejszym obciążeniem hydroelektrowni w Norwegii, wytwarzających najtańszy prąd, i wzrostem popytu na elektryczność w regionie bałtyckim” – tłumaczył Vaičiūnas.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl
 

Wcześniej zarówno przedstawiciele rządu RL jak i Państwowej Komisji Kontroli Cen i Energetyki podkreślali, że rezerwy na większe opanowanie wzrostu cen prawie nie ma.

Ponadto, od 1 stycznia o 7 eurocentów (30 groszy) za 1 metr sześcienny, czyli o 12-18 procent, drożeje na Litwie gaz. Nowe taryfy zostały zatwierdzone w piątek. W związku z tym, cena dla klientów zużywających mniej niż 500 metrów sześciennych gazu rocznie wzrośnie o 11,9 proc., z 59 (2,5 zł) do 66 eurocentów (2,83 zł) za metr sześcienny. Ponadto, o kilkanaście procent drożeje gaz również dla dwóch innych grup. Bez zmian pozostaje opłata abonamentowa.

Od 2014 roku gaz na Litwie taniał, ponieważ rosyjski koncern „Gazprom” wprowadził zniżkę. Po upływie jej obowiązywania w lipcu 2017 roku gaz dla litewskich odbiorców zdrożał jednak o 5-8 eurocentów. Na początku bieżącego roku ponownie staniał o około 8 proc., jednak jedynie dla tych użytkowników, którzy zużywają do 500 metrów sześciennych gazu rocznie.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl
 

Rząd RL zastanawia się, w jaki sposób ograniczyć wzrost cen prądu i gazu. Rozważane jest m.in. zezwolenie wspólnotom domów wielomieszkaniowych na korzystanie z energii z baterii słonecznych, instalowanych w oddalonych miejscach. Litwa zdecydowała też o wykupieniu terminalu gazu skroplonego LNG. Zdaniem ministra energetyki, pozwoli to zmniejszyć koszty jego utrzymania terminalu z 66 do 44 mln euro rocznie.

Jak informowaliśmy wcześniej, w ciągu trzech kwartałów tego roku Litwa sprowadziła z Rosji ponad 8 proc. gazu więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku.

Wilnoteka.lt / l24.lt / Kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply