Pływający terminal skroplonego gazu ziemnego (LNG) od czwartku działa w litewskim porcie Kłajpeda.

Terminal „Independance”, zbudowany w Korei Południowej, jest w istocie specjalnym statkiem z instalacjami służącymi magazynowaniu, przeładunkowi i regazyfikazji skroplonego gazu, wtłaczanego w sieci przesyłowe. Ten ostatni dostarczany jest przez norweski Statoil, na mocy umowy dotyczącej rocznej dostawy w wysokości 540 mln m sześc.

Według prezesa spółki Klaipedos Nafta (Klaipeda Oil) Mantasa Bartuszka terminal zaczyna działać jako regularne źródło gazu dla Litwy. Ma pewność, że w ciągu roku uda się pokazać rynek gazu, że to dobra inwestycja, mogąca zwielokrotnić operacje.

Władze Litwy zaznaczają, że dzięki temu rozwiązaniu są mniej zależni od dostaw błękitnego paliwa z Rosji. Według zapewnień, terminal ma pokrywać nawet 90% zapotrzebowania na gaz Litwy, Łotwy i Estonii.

bankier.pl / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz