Dzięki dodatkowemu kontraktowi na 123 mln dolarów, Raytheon Intelligence and Space dostarczy w 2022 roku cztery prototypowe bojowe wozy Stryker wyposażone w lasery bojowe o mocy 50 kW. Chodzi o system laserowej obrony powietrznej krótkiego zasięgu, przeznaczony np. do zwalczania dronów.
We wrześniu br. amerykański koncern Raytheon Intelligence and Space ujawnił, że otrzymał dodatkowe 123 mln dolarów na zbudowanie i dostarczenie armii USA trzech wozów bojowych Stryker, wyposażonych w lasery bojowe o klasie mocy 50 kW. Miesiąc wcześniej podano, że zespół Raytheona otrzymał zadanie kontynuowania prac nad programem laserowej obrony powietrznej krótkiego zasięgu (Directed Energy Maneuver-Short Range Air Defense DE M-SHORAD) po tym, jak prototyp opracowany przez Northrop Grumman odpadł przez kłopoty techniczne.
DE M-SHORAD to system uzbrojenia oparty na wykorzystaniu energii kierowanej (laserów), który ma zapewniać manewrującym siłom lądowym i ich sprzętowi ochronę przed dronami, śmigłowcami, a także rakietami oraz pociskami artyleryjskimi i moździerzowymi. System opiera się na laserze o dużej mocy, zainstalowanym na pojeździe opancerzonym.
Latem tego roku przeprowadzono testy poligonowe podsystemów, które sprawdzano w ramach serii realistycznych scenariuszy. W czasie ćwiczeń żołnierze obsługiwali system i skutecznie śledzili, identyfikowali i przechwytywali cele różnego typu. Zaznaczano, że wcześniej wojskowi potrzebowali zaledwie kilkudniowego szkolenia.
Później, na przełomie października i listopada br., Raytheon Intelligence & Space (RI&S) podał kolejne informacje na ten temat. Wynikało z nich, że amerykańska armia ma już niebawem otrzymać nowy system uzbrojenia, pomagający bronić żołnierzy podczas ruchu wojsk i konwojów. Prototypowe systemy zostały już zintegrowane z wozami bojowymi Stryker i w 2022 roku mają zostać dostarczone do jednostki bojowej na poziomie plutonu. Łącznie będą to cztery „laserowe” wozy Stryker, gotowe do działania. Mogą być wykorzystywane operacyjnie przez brygadowe grupy bojowe.
Producent zapowiada, że tym samym Armia USA przekaże w ręce jej żołnierzy pierwszy system broni laserowej ze zdolnością operacyjną. RI&S jest tu jednak podwykonawcą dla KBR/Kord Technologies, odpowiedzialnym m.in. za opracowanie modułu broni laserowej.
Każda trzyosobowa załoga wozu Stryker (kierowca, dowódca i „strzelec laserowy) trenowała na symulatorze DE M-SHORAD. Pozwalało to krok po kroku zapoznać się z pojazdem zintegrowanym z bronią laserową, a także ćwiczyć strzelanie do symulowanych celów.
System uzbrojenia DE M-SHORAD składa się z lasera dużej mocy (klasa energetyczna 50 kW), naprowadzacza wiązki, elektrooptycznego/podczerwonego systemu wykrywania i śledzenia celu oraz wielozadaniowy radar Ku720. Daje to żołnierzom skuteczny system przeciwdziałania latającym bezzałogowcom, a także zapewnia zdolności kontrwywiadowcze, obserwacyjne i rozpoznawcze.
Przeczytaj: Projekt broni laserowej dla myśliwców Sił Powietrznych USA nabiera kształtu
Czytaj także: Amerykańska armia chce przetestować broń laserową w 2022 roku
Janes / raytheonintelligenceandspace.com / thehackposts.com / Kresy.pl
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!