Jak wynika z sondażu przeprowadzonego ostatnio na Słowacji przez ośrodek Median, obywatele tego kraju uważają Rosję i USA za niemal identyczne zagrożenia.

Zdaniem 46 proc. Słowaków Rosja jest zagrożeniem, przy czym 27 proc. zdecydowanie podziela ten pogląd. Przeciwnego zdania jest 43 proc. badanych.

W przypadku Stanów Zjednoczonych, państwo to jest uznawane za zagrożenie przez 44 proc. słowackich respondentów (24 proc. zdecydowanie). Taki sam odsetek nie widzi w USA zagrożenia dla Słowacji (18 proc. zdecydowanie nie).

Według autorów badania, Rosję uważają za zagrożenie częściej kobiety, najmłodsi respondenci (18-29 lat), a także osoby z wyższym wykształceniem. Pod względem sympatii politycznych, są to najczęściej wyborcy prounijnej i socjalliberalnej partii Postępowa Słowacja. Z tego ugrupowania wywodzi się obecna prezydent Słowacji, Zuzana Čaputová.

Z kolei na zagrożenie ze strony USA relatywnie częściej wskazują mężczyźni, osoby powyżej 60 lat, a także respondenci z niższym wykształceniem. Pod względem sympatii politycznych, są to głównie wyborcy partii SMER (socjaldemokraci, tzw. lewica narodowa) i Republika (sceptyczni wobec UE narodowi konserwatyści).

Słowackich ankietowanych zapytano też o ich zaufanie względem instytucji i zrzeszeń międzynarodowych. W tej kategorii, Słowacy najbardziej ufają Grupie Wyszehradzkiej (49 proc.; V4 nie ufa 37 proc.). Unii Europejskiej ufa 47 proc. badanych. Nie ma do niej zaufania 41 proc.

NATO cieszy się na Słowacji mniejszym zaufaniem, na poziomie 46 proc. 43 proc. nie ufa Sojuszowi. W tym przypadku odnotowano też najwyższy odsetek zdecydowanych przeciwników (23 proc.). Natomiast ONZ, pod względem zaufania, ma wśród Słowaków tyle samo sympatyków, co niechętnych (po 43 proc.).

We wrześniu ub. roku pisaliśmy, że ponad połowa Słowaków chciałaby, że to Rosja okazała się zwycięzcą wojny rosyjsko-ukraińskiej, podczas gdy zwolennicy zwycięstwa Ukrainy to niespełna 1/3.

Z kolei opisywane w grudniu 2022 r. wyniki sondażu think-tanku GLOBSEC pokazują, że Słowacy mają zdecydowanie inne zdanie na temat przyczyn wojny rosyjsko-ukraińskiej i przyjmowania uchodźców z Ukrainy, niż obywatele innych państw Grupy Wyszehradzkiej, szczególnie Polacy. Blisko 40 proc. Słowaków uważa, że to Zachód wywołał wojnę na Ukrainie. Większość negatywnie postrzega ukraińskich uchodźców. W przypadku Polski, takie opinie to odpowiednio 4 proc. i 11 proc.

median.sk / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply