Stany Zjednoczone przyznały Ukrainie nowy pakiet wsparcia wojskowego o wartości ponad 3 mld dolarów. Obejmie on m.in. bojowy wóz piechoty Bradley.

Decyzję ogłosiła rzeczniczka Białego Domu Karin Jean-Pierre na briefingu w Waszyngtonie.

Jak podano, pakiet pomocowy obejmie transportery opancerzone, haubice samobieżne, broń rakietową, amunicję i inną pomoc wojskową. To największy dotychczasowy pakiet pomocy dla Ukrainy.

225 mln dolarów z tego pakietu przeznaczone jest na długofalową modernizację ukraińskiej armii i rozwój zdolności wojskowych.

W sumie pakiet pomocowy wyniesie ponad 3 mld dol., z czego Stany Zjednoczone przeznaczą dla krajów wschodniej flanki NATO na zakup uzbrojenia 682 mln dol.

Jednocześnie szef Kancelarii Prezydenta Ukrainy Andrij Jermak przekazał, że w pakiecie znajdują się pociski HIMARS; transportery opancerzone MRAP, pociski przeciwlotnicze Sea Sparrow, a także M2 Bradley.

Jak informowaliśmy, rzecznik rządu Niemiec Steffen Hebestreit przekazał w piątek korespondentowi Polsat News, że Patrioty z Niemiec trafią zarówno do Polski, jak i na Ukrainę.

W czwartek prezydent USA, Joe Biden i kanclerz Niemiec, Olaf Scholz, odbyli rozmowę telefoniczną. Dotyczyła ona głównie wojny na Ukrainie. Obaj podkreślili swoje poparcie dla Kijowa w walce o suwerenność i niepodległość.

Według komunikatu strony amerykańskiej, Biden i Scholz wyrazili determinację, by dalej dostarczać Ukraińcom potrzebnego wsparcia finansowego, humanitarnego, militarnego i dyplomatycznego.

W tym kontekście, Biden potwierdził wcześniejsze zapowiedzi, dotyczące wysłania na Ukrainę bojowych wozów piechoty Bradley. Z kolei Scholz zapowiedział dostarczenie Ukraińcom niemieckich wozów tego typu – Marder.

Marie-Agnes Strack-Zimmerman, przewodnicząca komisji obrony niemieckiego Bundestagu, zamieściła po ogłoszeniu tej informacji wpis na Twitterze. Dodała, że kolejnym krokiem powinno być dostarczenie Ukrainie czołgów Leopard.

Portal Politico napisał, że podczas swoich rozmów w USA, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podniósł temat rakiet ATACMS dla Ukrainy, ale spotkał się z odmową. Ukraińcy mieli też poprosić Amerykanów o dostarczenie choćby kilku czołgów Abrams, żeby skłonić Niemcy do przysłania Ukrainie swoich Leopardów.

Kresy.pl / whitehouse.gov / eurointegration.com.ua

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply