Niemcy w tym tygodniu przekazały Ukrainie dodatkowy sprzęt i broń, w tym 20 wyrzutni rakiet kal. 70 mm zamontowanych na podwoziu pick-upa i rakiety dla nich.

Poinformował o tym Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy na Twitterze.

Na stronie niemieckiego rządu także pojawiła się informacja  o przekazaniu 20 wyrzutni rakiet na podwozi pickupa, ale nie podano dokładnie o jaki system chodzi. Jak zauważa portal defence-ua.com, prawdopodobnie chodzi o 20 wyrzutni APKWS   (ang. Advanced Precision Kill Weapon Systems – zaawansowany system uzbrojenia precyzyjnego rażenia) obiecanych w sierpniu ub. roku. Są to zaawansowane rakiety kal. 70 mm z półaktywnym naprowadzaniem laserowym (pocisk wyposażony w czujniki naprowadza się na wiązkę laserową odbitą od celu). Mogą być wystrzeliwane np. ze śmigłowców bojowych, a także z mobilnych wyrzutni naziemnych.

CZYTAJ TAKŻE: USA kupią dla Ukrainy systemy rakietowe APKWS i drony

Wyrzutnie APKWS przeszły w listopadzie serię testów, które obejmowały niszczenie bezzałogowych systemów powietrznych, takich jak rosyjski dron rozpoznawczy „Orłan-10” i krążąca amunicja „Lancet”. APKWS wykazał 100% skuteczność, do zniszczenia wszystkich pięciu celów użyto tylko pięciu rakiet.

APKWS może niszczyć nie tylko cele powietrzne, ale także naziemne. Było to główne zadanie postawione przed nimi podczas rozwoju. Testy wykazały wysoką skuteczność przeciwko lekko opancerzonym celom, w szczególności BWP. Pojazdy trafiane były nawet w ruchu.

Berlin przekazał również dwa opancerzone pojazdy ratowniczo-naprawcze Bergepanzer 2 (łącznie 15) oraz ciężki ciągnik siodłowy M1070 Oshkosh (łącznie 13).

Oprócz wyrzutni rakiet, nowa dostawa od Niemiec obejmuje również 7 zdalnie sterowanych pojazdów gąsienicowych, 12 ciężkich ciężarówek przegubowych, 8 dronów rozpoznawczych (łącznie 26), 27 czujników przeciwdronowych (łącznie 55), 30 czujników do wykrywania dronów, 63 pickupy (łącznie 143).

Przekazano również siedem kolejnych wozów straży granicznej (łącznie 85), jedną karetkę pogotowia (łącznie 36) i 32 dodatkowe ogrzewacze polowe (łącznie 148).

Jak podano na stronie niemieckiego rządu, w ramach procesu budżetowego na 2022 r. środki na inicjatywę modernizacji zostały zwiększone do łącznej kwoty 2 mld euro na 2022 r. Dodatkowe środki mają służyć przede wszystkim Ukrainie. Jednocześnie posłużą one do sfinansowania zwiększonych obowiązkowych składek Niemiec do Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju (EPF), które z kolei mogą być wykorzystane do zwrotu państwom członkowskim UE kosztów udzielenia Ukrainie wsparcia.

Jak informowaliśmy, rzecznik rządu Niemiec Steffen Hebestreit przekazał w piątek korespondentowi Polsat News, że Patrioty z Niemiec trafią zarówno do Polski, jak i na Ukrainę.

W czwartek prezydent USA, Joe Biden i kanclerz Niemiec, Olaf Scholz, odbyli rozmowę telefoniczną. Dotyczyła ona głównie wojny na Ukrainie. Obaj podkreślili swoje poparcie dla Kijowa w walce o suwerenność i niepodległość.

Według komunikatu strony amerykańskiej, Biden i Scholz wyrazili determinację, by dalej dostarczać Ukraińcom potrzebnego wsparcia finansowego, humanitarnego, militarnego i dyplomatycznego.

W tym kontekście, Biden potwierdził wcześniejsze zapowiedzi, dotyczące wysłania na Ukrainę bojowych wozów piechoty Bradley. Z kolei Scholz zapowiedział dostarczenie Ukraińcom niemieckich wozów tego typu – Marder.

Marie-Agnes Strack-Zimmerman, przewodnicząca komisji obrony niemieckiego Bundestagu, zamieściła po ogłoszeniu tej informacji wpis na Twitterze. Dodała, że kolejnym krokiem powinno być dostarczenie Ukrainie czołgów Leopard.

Portal Politico napisał, że podczas swoich rozmów w USA, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podniósł temat rakiet ATACMS dla Ukrainy, ale spotkał się z odmową. Ukraińcy mieli też poprosić Amerykanów o dostarczenie choćby kilku czołgów Abrams, żeby skłonić Niemcy do przysłania Ukrainie swoich Leopardów.

Kresy.pl / bundesregierung.de / defence-ua.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply