20 czerwca 1944 współpracujący z Niemcami litewscy policjanci rozstrzelali kilkudziesięciu mieszkańców Glinciszek na Wileńszczyźnie.

W 73 rocznicę zbrodni mieszkańcy Glinciszek w rejonie wileńskim zebrali się przy mogiłach i przy pomniku upamiętniającym ofiary. Składający się z dwóch tablic opatrzony jest napisami w języku polskim i litewskim o treści: “Tu spoczywają Polacy mieszkańcy Glinciszek zamordowani 20 czerwca 1944 roku”. Zebrani odmówili modlitwę za pomordowanych, którą prowadził proboszcz parafii Najświętszego Serca Jezusowego w pobliskim Podbrzeziu ksiądz Marek Gładki. Uroczystości ku czci ofiar działających na Wileńszczyźnie kolaborantów, są organizowane corocznie 20 czerwca.

20 czerwca 1944 roku oddział litewskiej policji pomocniczej zastrzelił 38 mieszkańców Glinciszek. Większą część ofiar stanowiły kobiety i dzieci. Wkrótce po nich zginął także Władysław Komar, administrator lokalnego majątku i ojciec przyszłego mistrza olimpijskiego Paradoksalnie śmierci kolejnych Polaków, zamkniętych przez litewskich kolaborantów w kaplicy miejscowego pałacu, zapobiegli Niemcy, którzy przerwali egzekucję.

Działanie podjęte przez litewskich policjantów były odwetem za zabicie czterech innych kolaborantów przez żołnierzy 5 Brygady Wileńskiej Armii Krajowej.

l24.lt/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply