Festyn na którym prezentowano polską historię i tradycję odbył się 5 sierpnia w stolicy Białorusi. Festyn odbył się w centrum miasta.

Festyn został zorganizowany 5 sierpnia przez Ambasadę RP w Mińsku, działający w nim Instytut Polski. Wysiłki organizatorów wsparły władze Łodzi, miasta partnerskiego białoruskiej stolicy oraz znany producent materiałów budowlanych, firma Atlas. Jako wolontariusze pomagali działacze Związku Polaków na Białorusi. Festyn odbył się by przypomnieć mieszkańcom miasta o setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W czasie festynu odbywały się pokazy dotyczące ośmiu dziedzin kultury polskiej.

Główna scena festiwalu została ulokowana przy starym ratuszu na Placu Wolności. Występowały na niej liczne zespoły muzyczne zarówno z Polski jak i z Białorusi. Część dzienną zakończył koncert Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej w Hajnówce. Portal Związku Polaków na Białorusi przypomniał, że dyrygentem i kierownikiem artystycznym tej orkiestry jest Krzysztof Romaniuk, którego rodzinne korzenie związane są z leżącymi dziś na terenie Białorusi miejscowościami Różana i Słonim.

Poza muzyką uczestnicy festynu mogli także oglądać zawodników prezentujących grę w ringo – wymyśloną w Polsce. Każdy mógł spróbować swoich sił w grze polegającej na przerzucaniu specjalnej obręczy. Zorganizowano kącik gdzie dzieci mogły uczestniczyć w grach edukacyjnych przybliżających Polskę  najmłodszym. Dzieci mogły między innymi malować na różne barwy najbardziej znane obiekty kultury czy przyrodnicze zaznaczone na dużej mapie Polski. Walor edukacyjny miało także “Laboratorium Marii Skłodowskiej-Curie” gdzie można było zapoznać się z działalnością polskiej noblistki ale też zobaczyć efektowne eksperymenty chemiczne.

Warsztaty z eko designu prowadzili dla uczestników  festynu studenci i wykładowcy Wydziału Tkaniny i Ubioru Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, zaś na kiermaszu językowo-edukacyjnym można było poznać najskuteczniejsze metody nauki języka polskiego, a przy tym wygrać najważniejsze pozycje polskiej literatury przetłumaczone na język białoruski.

Ma podwórku Galerii Sztuki Michała Sawickiego odbył się wernisaż wystawy ulicznej pt. “Obiekty z Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO w Polsce”. Wystawa będzie otwarta do 26 sierpnia.

Poza dziełami sztuki pięknej mińszczanie mogli również spróbować dzieła polskiej kuchni bowiem na podwórku hotelu “Manastyrski” gdzie można było nauczyć się gotować żurek, flaki, bigos i inne dania charakterystyczne dla narodowej kuchni polskiej.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przed widzami wystąpili aktorzy z krakowskiego teatru „Nikoli”, łączącego w swoich przedstawieniach elementy pantomimy, akrobatyki i tańca współczesnego a także zespoły muzyczne Jazz Band Młynarski-Masecki oraz Motion Trio.

Relacjonująca festyn białoruska redakcja telewizji ONT oceniła, że “wspólnego w kulturze dwóch narodów niemało”.

Czytaj także: Związek Polaków na Białorusi obchodził trzydziestą rocznicę swojego powstania

znadniemna.pl/ont.by/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply