W niedziele w wielu miastach na Białorusi odbyły się kolejne antyrządowe manifestacje. Białoruski resort spraw wewnętrznych poinformował, że w czasie niedzielnych protestów zatrzymano kilkaset osób, ponad 400 w samym Mińsku.

Kilkaset osób, ponad 400 w samym Mińsku, zatrzymano podczas niedzielnych protestów – poinformował białoruski resort spraw wewnętrznych. Antyrządowe demonstracje odbyły się w Mińsku oraz w innych miastach, m.in. Brześciu, Grodnie, Homlu, Mohylewie, Pińsku i Witebsku – podaje Polska Agencja Prasowa (PAP). Doniesienia niezależnych mediów białoruskich sugerują, że zatrzymani zostali przynajmniej trzej dziennikarze.

Zatrzymany został także współprzewodniczący komitetu strajkowego w koncernie Biełaruśkalij Siarhiej Czarkasau, a także jeszcze jeden członek komitetu – informuje PAP powołując się na „Radio Swaboda”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Zobacz także: Łukaszenko: Nie odejdę tak po prostu. Tylko ja jestem w stanie obronić Białoruś

Czytamy, że w wielu miejscach w Mińsku siły bezpieczeństwa rozpędzały ludzi, którzy zmierzali do centrum miasta, w celu uczestniczenia w protestach.

Białoruskie MSW podało, że gdy milicjanci zatrzymywali kilku uczestników demonstracji na prospekcie Zwycięzców, co najmniej 100 osób usiłowało ich odbić. „W celu przerwania nielegalnych działań oddano wystrzał ostrzegawczy z broni pump action” – podał resort spraw wewnętrznych kraju.

W Brześciu zgromadziło się około tysiąca osób. Milicja użyła armatki wodnej w celu rozpędzenia ich.

PAP informuje, że „Nasza Niwa” podała na komunikatorze Telegramie, że w Mińsku w dzielnicy Drazdy, w której mieszkają członkowie rządu, użyte zostały granaty hukowe, gdy kilka tysięcy demonstrantów zaczęło zbliżać się do domu szefowej Centralnej Komisji Wyborczej Lidzii Jarmoszyny. Protestujący skandowali „Baba Lida, przyszliśmy na herbatę”, a także „Wyjdź i policz”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Brutalne zatrzymania po zakończeniu demonstracji opozycji w Mińsku [+VIDEO]

Według „Radia Swaboda” w Nowopołocku w trakcie przepychanek milicji z protestującymi doszło do uszkodzenia trzech wozów służbowych.

W niedzielnych protestach w Mińsku brało udział około 150 tys. osób. Protesty odbyły się także, w innych miastach m.in. Brześciu, Grodnie, Homlu, Mohylewie, Pińsku i Witebsku. Uczestniczyły w nich tysiące osób.

Zobacz także: Protesty studentów na Białorusi. Są zatrzymani [+VIDEO/+FOTO]

Czytaj też: Lida: działaczka Związku Polaków na Białorusi stanęła przed sądem za udział w protestach

pap / youtube.com /  Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz