Kułeba krytykuje Węgry za zablokowanie przyjęcia Ukrainy do „cyber-NATO”

Szef ukraińskiej dyplomacji potwierdził, że to Węgry były krajem, który zablokowało przyjęcie Ukrainy do związanej z NATO organizacji zajmującej się cyberbezpieczeństwem i wyraził żal z powodu działań Budapesztu.

W środę podczas konferencji prasowej minister spraw zagranicznych Ukrainy, Dmytro Kułeba skomentował fakt zablokowania przystąpienia Ukrainy do organizacji NATO Cooperative Cyber Defence Centre of Excellence (CCDCOE, tzw. cyber-NATO). Potwierdził wcześniejsze, nieoficjalne doniesienia, że zdecydowało o tym stanowisko Węgier.

„Dzień przed Nowym Rokiem prowadziliśmy aktywną dyplomację telefoniczną i SMS-ową z Peterem Szijjarto [szefem MSZ Węgier – red.] tylko w kwestii Cyber Centrum NATO. Bardzo mi przykro, że Węgry były jedynym krajem, który nie poparł tej decyzji” – powiedział Kułeba.

Szef MSZ Ukrainy skrytykował węgierski rząd za taką postawę. „To wstyd, ponieważ faktycznie byłoby to korzystne dla nas wszystkich, bo cyberbezpieczeństwo dotyczy każdego” – powiedział.

Kułeba dodał, że jak na razie ze strony węgierskiej nie było wniosku w sprawie wizyty ministra Szijjarto na Ukrainie, ale dodał, że wcześniejsze zaproszenie pozostaje ważne. „Jeśli zdecyduje się przyjechać, spotkam się z nim z przyjemnością”.

Wcześniej pisaliśmy, że w piątek agencja prasowa Unian podała, iż sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy (RNBO) Ołeksij Daniłow na antenie kanału telewizyjnego 1+1 w programie „Prawo na władu” powiedział, że ​​jeden z krajów Unii Europejskiej, sąsiad Ukrainy, zablokował przystąpienie kraju do organizacji NATO Cooperative Cyber Defence Centre of Excellence (CCDCOE, tzw. cyber-NATO). Ta związana z NATO organizacja zajmuje się cyberbezpieczeństwem. Później ukraiński portal Europejska Prawda twierdził, powołując się na źródło znające sprawę, że państwem, które zablokowało udział Ukrainy w CCDCOE, są Węgry.

Procedura zatwierdzenia ukraińskiego wniosku rozpoczęła się w październiku ub. roku i gdyby przeszła pomyślnie, Ukraina zostałaby członkiem CCDCOE 1 stycznia 2022 roku. Według Europejskiej Prawdy zasady panujące w Centrum pozwalają państwom NATO na powtórne rozpatrzenie wniosku Ukrainy, ale takie decyzje są podejmowane tylko dwa razy w roku.

NATO Cooperative Cyber Defence Centre of Excellence formalnie nie jest częścią Sojuszu. Jego misją jest jest wzmacnianie zdolności do cyberobrony, współpraca i wymiana informacji między NATO, państwami NATO i partnerami w tej dziedzinie. Obecnie liczy 20 członków – 17 członków NATO i 3 kraje partnerskie. Jego siedziba mieści się w Tallinie.

Węgry i Ukraina od lat toczą spór o dwie kontrowersyjne ustawy godzące w prawa mniejszości narodowych na Ukrainie, w tym prawa mniejszości węgierskiej. Są to ustawa o oświacie oraz ustawa o języku ukraińskim. W obu przypadkach Komisja Wenecka wskazała, że niektóre zapisy tych ustaw godzą w prawa mniejszości. Po wejściu w życie ukraińskiej ustawy oświatowej Węgry ogłosiły blokadę integracji Ukrainy z UE i NATO do czasu zmiany kontrowersyjnych przepisów. Regulacje, wokół których toczy się węgiersko-ukraińska batalia, dotyczą także mniejszości polskiej na Ukrainie, jednak rząd w Warszawie pozostaje bierny w tej kwestii od czasu uzyskania w 2017 roku gołosłownej deklaracji Kijowa, że nauczanie w języku polskim nie zostanie całkowicie wyeliminowane ze szkół mniejszości polskiej na Ukrainie.

Ostatnio minister spraw zagranicznych Węgier uzależnił udzielanie pomocy Ukrainie od respektowania przez nią praw mniejszości węgierskiej.

112.ua / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply