Sekretarz ukraińskiej rady bezpieczeństwa ujawnił, że jedno z państw zablokowało przyjęcie Ukrainy do związanej z NATO organizacji zajmującej się cyberbezpieczeństwem. Według portalu Europejska Prawda tym krajem były Węgry.

Jak podała w piątek agencja prasowa Unian, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy (RNBO) Ołeksij Daniłow na antenie kanału telewizyjnego 1+1 w programie “Prawo na władu” powiedział, że ​​jeden z krajów Unii Europejskiej zablokował przystąpienie Ukrainy do organizacji NATO Cooperative Cyber Defence Centre of Excellence (CCDCOE, tzw. cyber-NATO).

„Istnieje instytucja o nazwie cyber-NATO. Latem zeszłego roku złożyliśmy tam odpowiednie dokumenty, przeszliśmy wszystkie stosowne weryfikacje. I tam, tak jak w NATO, decyzje podejmowane są przez konsensus. I jeden z krajów europejskich nie zgodził się na nasz udział w tej szacownej instytucji” – powiedział Daniłow.

Szef RNBO podkreślił, że stało się tak mimo tego, że na Ukrainie jest wojna i trwają na nią cyberataki.

PRZECZYTAJ: Wielki cyberatak na Ukrainie. Zaatakowano strony rządowe

„To jest kraj Unii Europejskiej, to są nasi sąsiedzi. Odmówili nam… Jeden ze wszystkich krajów tego Sojuszu jest przeciwny. Czy ci partnerzy są w cudzysłowie, czy są partnerami, jak mówią, szczerymi? – pytał sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony.

Ukraiński portal Europejska Prawda twierdzi, powołując się na źródło znające sprawę, że państwem, które zablokowało udział Ukrainy w CCDCOE, są Węgry.

Procedura zatwierdzenia ukraińskiego wniosku rozpoczęła się w październiku ub. roku i gdyby przeszła pomyślnie, Ukraina zostałaby członkiem CCDCOE 1 stycznia 2022 roku. Według Europejskiej Prawdy zasady panujące w Centrum pozwalają państwom NATO na powtórne rozpatrzenie wniosku Ukrainy, ale takie decyzje są podejmowane tylko dwa razy w roku.

NATO Cooperative Cyber Defence Centre of Excellence formalnie nie jest częścią Sojuszu. Jego misją jest jest wzmacnianie zdolności do cyberobrony, współpraca i wymiana informacji między NATO, państwami NATO i partnerami w tej dziedzinie. Obecnie liczy 20 członków – 17 członków NATO i 3 kraje partnerskie. Jego siedziba mieści się w Tallinie.

Węgry i Ukraina od lat toczą spór o dwie kontrowersyjne ustawy godzące w prawa mniejszości narodowych na Ukrainie, w tym prawa mniejszości węgierskiej. Są to ustawa o oświacie oraz ustawa o języku ukraińskim. W obu przypadkach Komisja Wenecka wskazała, że niektóre zapisy tych ustaw godzą w prawa mniejszości. Po wejściu w życie ukraińskiej ustawy oświatowej Węgry ogłosiły blokadę integracji Ukrainy z UE i NATO do czasu zmiany kontrowersyjnych przepisów. Regulacje, wokół których toczy się węgiersko-ukraińska batalia, dotyczą także mniejszości polskiej na Ukrainie, jednak rząd w Warszawie pozostaje bierny w tej kwestii od czasu uzyskania w 2017 roku gołosłownej deklaracji Kijowa, że nauczanie w języku polskim nie zostanie całkowicie wyeliminowane ze szkół mniejszości polskiej na Ukrainie.

Ostatnio minister spraw zagranicznych Węgier uzależnił udzielanie pomocy Ukrainie od respektowania przez nią praw mniejszości węgierskiej.

Kresy.pl / unian.ua / eurointegration.com.ua

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply