Krwawy zamach bombowy w Bagdadzie

Dwóch zamachowców-samobójców zaatakowało na ruchliwym targu w Bagdadzie. Zginęły co najmniej 32 osoby.

Jak podała agencja Associated Press do czwartkowego zamachu terrorystycznego doszło na targu w śródmiejskiej dzielnicy Bab asz-Szarki. Dwóch terrorystów wysadziło się wśród tłoczących się klientów. Co najmniej 32 osoby zginęły, a 110 odniosło rany jak podał minister zdrowia Iraku Hassan Mohammed al-Tamimi.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

Generał major Tahszin al-Kafadżi zrelacjonował, że pierwszy z terrorystów krzyczał głośno wzywając ludzi do zgromadzenia się wokół niego, a gdy zaczęli się zbierać zdetonował ładunek wybuchowy jaki miał na sobie. Drugi wysadził się wkrótce potem. Choć nikt nie wziął na siebie odpowiedzialności za ten atak to gen. al-Kafadżi uznał, że został on przeprowadzony przez ludzi powiązanych z tak zwanym „Państwem Islamskim”. Jak stwierdził iracki wojskowy organizacja terrorystyczna chce w ten sposób „potwierdzić swoje istnienie”.

W 2014 r. ISIS zajęło znaczne połacie północnego Iraku, a potem około jednej trzeciej obszaru Syrii. Jednak w 2017 r. zbudowany przez nie „kalifat” został rozbity, a organizacja znów zeszła do podziemia. Poprzedni tak duży samach bombowy na ruchliwy targ ISIS przeprowadziło w Bagdadzie w 2018 r. Associated Press również ocenia, że sposób działania zamachowców był podobny do poprzednich ataków „Państwa Islamskiego”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Atak nastąpił wkrótce po tym gdy iracki rząd uzgodnił przeprowadzenie przedterminowych wyborów parlamentarnych w październiku bieżącego roku wobec fali protestów jaka miała miejsce w Iraku w 2019 i zeszłym roku. W bliskowschodnim państwie panuje kryzys gospodarczy.

apnews.com/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz