Do polskich szkół na Wileńszczyźnie trafiły komputery z Polski

Fundacjaa “Rodakom na Kresach” dostarczyła sprzęt komputerowy do trzech szkół z polskim językiem nauczania na Litwie, w najbardziej polskim rejonie Wileńszczyzny.

Jak podała TVP Wilno Fundacja “Rodakom na Kresach” zdołała przekazać 36 komputerów, 3 tablice multimedialne, a także oprogramowanie pomagające zarządzać placówką szkolną. Kosztujące około 200 tys. złotych dary Fundacja przekazała Gimnazjum im. Adama Mickiewicza w Dziewieniszkach, Gimnazjum im. Anny Krepsztul w Butrymańcach oraz Gimnazjum im. księdza Pawła Ksawerego Brozstowskiego w Turgielach. Gimnazjum to w litewskiej nomenklaturze pełna szkoła ucząca od klasy I do egzaminu końcowego. Środki finansowe zostały pozyskane między innymi dzięki publicznemu Instytutowi Rozwoju Języka Polskiego im. Maksymiliana Marii Kolbego.

W darami przyjechał na Wileńszczyznę osobiście prezes Fundacji Wojciech Sarnowski. W Dziewieniszkach społeczność szkolna, wraz z dyrektor placówki Nijolą Bilinską, przywitała go uroczystym koncertem. Tam też pojawili się mer rejonu solecznickiego Zdzisław Palewicz oraz starosta gminy dziewieniskiej Czesława Marcinkiewicz, a także starosta gminy butrymańskiej Wanda Bielska, dyrektor szkoły butrymański Teresa Sawiel i dyrektor szkoły turgielskiej Iwona Tyszkiewicz.

Wszystkie szkoły obdarowane przez Fundację znajdują się bowiem w rejonie solecznickim. To jednostka administracyjna z największą proporcją Polaków na Litwie. 76 proc. mieszkańców rejonu to etniczni Polacy. Dlatego też funkcjonuje tam siatka szkół z polskim językiem nauczania obok szkół z litewskim językiem nauczania. W rejonie funkcjonują też dwie szkoły z rosyjskim językiem nauczania.

Sarnowski i jego Fundacja są już dobrze znani w Dziewieniszkach. Wspierają Gimnazjum im. A. Mickiewicza od 2018 r.

Starostwo dziewieniskie to specyficzny, izolowany obszar Litwy, obszar z trzech stron otoczony terytorium państwowym Białorusi, połączony tylko jedną drogą z resztą terytorium Litwy. Miejscowość znaduje się w odległości 27 km od Solecznik, gdzie znajduje się najbliższa pełna szkoła z polskim językiem nauczania.

Obdarowane szkoły należą do najmniejszych. W roku szkolnym 2021/2022 w szkole w Turgielach uczyło się 176 uczniów, w Butrymańcach 125 uczniów, a w Dziewieniszkach 83. Władze samorządowe starają się jednak utrzymać placówki, gdyż w rzadko zaludnionym rejonie ich likwidacja oznaczałaby konieczność dalekich dojazdów do szkół w kolejnych miejscowościach. Dwie ostatnie, władze Litwy chcą formalnie zlikwidować. Funkconują jako jednostki organizacyjne dzięki całowitemu finansowaniu przez władze samorządowe rejonu, po tym, gdy Ministerstwo Edukacji Litwy zaprzestało wydzielania finansowania na te placówki.

wilno.tvp.pl/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply