Polscy absolwenci zatańczyli poloneza w centrum Wilna

Absolwenci czterech wileńskich polskich szkół odtańczyli poloneza na wileńskim placu ratuszowym. Tego rodzaju występ stał się już tradycją Wilna.

Swoich reprezentantów do tradycyjnego poloneza wystawiły cztery wileńskie szkoły z polskim językiem nauczania. Według informacji portalu Znad Wilii były to: Liceum im. Adama Mickiewicza, Gimnazjum im. Józefa Ignacego Kraszewskiego, Gimnazjum im. Władysława Syrokomli oraz Gimnazjum Inżynierii im. Joachima Lelewela. Gimnazjum w nomenklaturze litewskiej to szkoła kończąca się maturą. Łącznie układ choreograficzny przygotowany po kierunkiem Danuty Kowalczuk-Mieczkowskiej odtańczyło w piątek wieczorem ponad 50 par.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Po zaprezentowaniu przygotowanego układu na Placu Ratuszowym, absolwenci zaprosili do tańca nauczycieli, rodziców i innych wilnian przyglądających się pokazowi.

To nie pierwsza tego rodzaju uroczystość w wykonaniu młodych Polaków świętujących zakończenie szkoły średniej. Pierwszy polonez w centrum Wilna odtańczyli absolwenci szkoły im. Adama Mickiewicza cztery lata temu. W kolejnych latach zdanie matury podobnie zaczęli świętować absolwenci z innych szkół. Tydzień wcześniej poloneza na wileńskim Placu Ratuszowym zatańczyli młodzi ludzie , którzy ukończyli Gimnazjum im. Jana Pawła II i Szkoły im. Szymona Konarskiego w Wilnie.

Na Litwie mieszka 200 tys. Polaków, którzy mają do dyspozycji 60 szkół i filii szkół różnych szczebli w których językiem nauczania jest język polski. 36 to gimnazja czyli szkoły kończące się maturą. Szkoły te spotykają się z różnego rodzaju ograniczeniami działalności ze strony władz litewskich. W 2017 roku władze Wilna ograniczyły szkole im. Mickiewicza możliwości nauczania jedynie do prowadzenia klas IX-XII

zw.lt/facebook.com/wilnoteka/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz