Rosyjskie środki masowego przekazu powołując się na nieoficjalne informacje twierdzą, że Gurbanguły Berdymuhamedow, rządzący Turkmenistanem od 2006 r., nie żyje.

Portal Gazeta.ru przytoczył w niedzielę popołudniu wypowiedź politologa i dyrektora Centrum Monitoringu Spraw Eurazji z rozgłośni radiowej Goworit Moskwa, Asłana Rubajewa, który stwierdził, że wieloletni, autorytarny przywódca Turkmenistanu nie żyje. Rubajew powołał się na swoje rozmowy z turkmeńskimi biznesmenami, którzy mieli się o tym dowiedzieć od oficerów służb specjalnych Turkmenistanu.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Rubajew sam twierdzi, że dla jego informacji nie ma żadnego oficjalnego potwierdzenia ze strony władz Turkmenistanu. Mówiąc o swoich nieoficjalnych informacjach twierdzi, że Berdymuhamadow miał umrzeć „w czasie urlopu”. Wiadomo, że prezydent Turkmenistanu przebywał na urlopie od 15 lipca.

Rosyjska telewizja NTV twierdzi, że informacje o śmierci turkmeńskiego dyktatora pojawiły się licznie na komunikatorze Telegram, na kanałach powiązanych z turkmeńską opozycją.

Berdymuhamedow przejął władzę w Turkmenistanie w 2006 r. po śmierci innego autorytarnego przywódcy Saparmurata Nijazowa. Utrzymał w swoim państwie restrykcyjny system autorytarny. Przez lata izolował swoje państwo, także od Rosji posiadającej w Azji Środkowej tradycyjne wpływy w poradzieckiej Azji Środkowej. Wolał współpracować z Chinami. Jednak zmonopolizowanie przez to państwo odbioru turkmeńskiego gazu i niekorzystna umowa jaką Berdumahmedow podpisał w tej kwestii z ChRL, doprowadziło kraj do poważnego kryzysu finansowego. Spowodowało to likwidację świadczeń socjalnych na rzecz ludności, wycofywanie się państwa z kolejnych usług publicznych, problemy w zaopatrzeniu rynku nawet w podstawowe towary, oraz bardzo wysoką inflację. Ostatecznie Turkmenistan podpisał w tym roku umowę na sprzedaż gazu do Rosji.

Wobec swoich obywateli Berdumhamedow prezentował się jako człowiek wszechstronnie utalentowany. Osobiście promował uprawianie sportówPrezentował się jako kompozytor i pianista, a także doskonały żołnierz. Opublikował także kilkadziesiąt książek, w tym trzy poświęcone koniom, a także dywanom, herbacie, filozofii i medycynie naturalnej. W 2016 wydano aż siedem książek Berdymuhamedowa.

gazeta.ru/ntv.ru/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz