Na Islandii powstanie pomnik stopionego lodowca

Pierwszy stopiony islandzki lodowiec będzie miał swój pomnik. W przyszłym miesiącu zostanie on odsłonięty na miejscu, gdzie wcześniej znajdował się lodowiec.

Chodzi o lodowiec Okjökull w Borgarfjörður na Islandii, o którym w 2018 roku dwoje naukowców z Rice University w Houston – antropologowie Cymene Howe i Dominic Boyer – nakręciło film dokumentalny pt. „Not OK”. Film opowiadał o tym, jak Okjökull w 2014 roku przestał być lodowcem z powodu ocieplenia klimatu. Narratorem filmu był były burmistrz Reykjaviku Jón Gnarr. W filmie naukowcy twierdzili, że do 2200 roku Islandia straci wszystkie z ponad 400 swoich lodowców.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Jak wynika z wypowiedzi Cymene Howe, monument w Borgarfjörður będzie pierwszym pomnikiem stopionego lodowca na świecie. „Poprzez upamiętnienie odejścia Ok mamy nadzieję na zwrócenie uwagi na to, co tracimy, gdy ubywa na Ziemi lodowców. Te bryły lodu są największymi rezerwami słodkiej wody na planecie i jest w nich zamrożona historia atmosfery. Są też często ważnymi formami kulturowymi, które mają wiele znaczeń”. – twierdzi Howe.

Naukowcom najwyraźniej chodzi także o wpłynięcie na świadomość ludzi, tak by podjęli działania mające jakoby przeciwdziałać ocieplaniu klimatu. „W tym samym duchu, co film, chcieliśmy stworzyć trwały pomnik Ok, małego lodowca, który ma do opowiedzenia wielką historię” – cytuje słowa Boyera portal dziennika „Rzeczpospolita”. „Ok był pierwszym nazwanym islandzkim lodowcem, który stopił się dlatego, że człowiek zmienił atmosferę planety. Jego los podzielą wszystkie lodowce Islandii, chyba że podejmiemy teraz działania w celu radykalnego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych”. – mówił Boyer.

Odsłonięcie pomnika jest planowane na 18. sierpnia.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Ekolodzy niezadowoleni z menu na szczycie klimatycznym. „Za dużo mięsa”

Kresy.pl / rp.pl / nationaltribune.com.au

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz