Na Islandii powstanie pomnik stopionego lodowca

Pierwszy stopiony islandzki lodowiec będzie miał swój pomnik. W przyszłym miesiącu zostanie on odsłonięty na miejscu, gdzie wcześniej znajdował się lodowiec.

Chodzi o lodowiec Okjökull w Borgarfjörður na Islandii, o którym w 2018 roku dwoje naukowców z Rice University w Houston – antropologowie Cymene Howe i Dominic Boyer – nakręciło film dokumentalny pt. „Not OK”. Film opowiadał o tym, jak Okjökull w 2014 roku przestał być lodowcem z powodu ocieplenia klimatu. Narratorem filmu był były burmistrz Reykjaviku Jón Gnarr. W filmie naukowcy twierdzili, że do 2200 roku Islandia straci wszystkie z ponad 400 swoich lodowców.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

1516 PLN    (6.89%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Jak wynika z wypowiedzi Cymene Howe, monument w Borgarfjörður będzie pierwszym pomnikiem stopionego lodowca na świecie. „Poprzez upamiętnienie odejścia Ok mamy nadzieję na zwrócenie uwagi na to, co tracimy, gdy ubywa na Ziemi lodowców. Te bryły lodu są największymi rezerwami słodkiej wody na planecie i jest w nich zamrożona historia atmosfery. Są też często ważnymi formami kulturowymi, które mają wiele znaczeń”. – twierdzi Howe.

Naukowcom najwyraźniej chodzi także o wpłynięcie na świadomość ludzi, tak by podjęli działania mające jakoby przeciwdziałać ocieplaniu klimatu. „W tym samym duchu, co film, chcieliśmy stworzyć trwały pomnik Ok, małego lodowca, który ma do opowiedzenia wielką historię” – cytuje słowa Boyera portal dziennika „Rzeczpospolita”. „Ok był pierwszym nazwanym islandzkim lodowcem, który stopił się dlatego, że człowiek zmienił atmosferę planety. Jego los podzielą wszystkie lodowce Islandii, chyba że podejmiemy teraz działania w celu radykalnego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych”. – mówił Boyer.

Odsłonięcie pomnika jest planowane na 18. sierpnia.

CZYTAJ TAKŻE: Ekolodzy niezadowoleni z menu na szczycie klimatycznym. „Za dużo mięsa”

Kresy.pl / rp.pl / nationaltribune.com.au

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz