Federalna Agencja Spraw Narodowościowych Rosji (FADN) opracowała specjalny “kurs adaptacyjny” dla imigrantów zarobkowych z Azji Środkowej licznie przybywających do tego państwa.

Dziennikarze gazety “Kommiersant” zapoznali się z “kursem adaptacyjnym” przygotowanym przez FADN. Jak się okazuje, kurs to 70-minutowy wykład. W tym czasie cudzoziemcy powinni otrzymać niezbędne informacje na temat ustawodawstwa migracyjnego i pracy Federacji Rosyjskiej. Migranci zostaną jednak także poinformowani o zasadach zachowania panujących w Rosji i jej regionach.

Kurs podzielony jest na cztery części: „Podstawy prawa migracyjnego i pracy Federacji Rosyjskiej”, „Podstawy zachowań nieformalnych w Rosji”, „Odpowiedzialność za nieprzestrzeganie ustawodawstwa Federacji Rosyjskiej”, „Historia stosunków między Rosją oraz kraje Azji Centralnej”.

W pierwszej części migranci są szczegółowo informowani o procedurze wjazdu i pobytu cudzoziemców na terytorium Federacji Rosyjskiej, a także zasadach uzyskiwania pozwolenia na prace i zawierania umowy. W tym miejscu prowadzący powinien wspomnieć o możliwości „uzyskania obywatelstwa rosyjskiego w sposób uproszczony poprzez służbę kontraktową w siłach zbrojnych”.

W drugiej części autorzy kursu podkreślają wagę znajomości języka rosyjskiego: „Rosjanie to naród wieloetniczny, ale wszyscy mówią po rosyjsku”. Omawiane są tu także niuanse kulturowe: „Zwroty„brat” lub „siostra” nie nadają się do komunikowania się z osobami, które nie są twoimi krewnymi lub bliskimi znajomymi”. Ponadto cudzoziemcy „nie powinni rozmawiać z przechodniami w swoim ojczystym języku ani szeptać w swoim ojczystym języku w obecności innych osób”. Wśród zasad wymienia się niestosowność gwizdania na widok kobiet, głośnego “cykania” ustami, czy też publicznego składanie ofiar ze zwięrzat.

Wspomina się tu także, że „w Rosji zawsze panuje szczególny stosunek do pamięci o Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej”, dlatego „przy pomnikach Wielkiej Wojny Ojczyźnianej, w tym Wiecznym Płomieniu, należy się odpowiednio zachowywać”.

Ponadto obcokrajowcy zostaną zaproszeni na krótką lekcję historii, podczas której rosyjska służba przypomni im jak „duże pieniądze z budżetu ZSRR pozwoliły republikom środkowoazjatyckim pomyślnie się rozwijać”. Jak twierdzi FADN, regiony powinny rozpocząć wdrażanie tego kursu w najbliższej przyszłości.

„Kobiety w Rosji tradycyjnie noszą jasne, odkrywcze ubrania, co nie jest naganne i odpowiada normie, a nie gotowości do randkowania – napisano w instrukcji – Nie możesz fizycznie dotykać nieznanych kobiet i mężczyzn (dotykać, szczypać, przytulać, chwytać za ręce lub ubrania). Takie działania mogą zostać uznane za molestowanie.”

W części trzeciej wśród zachowań niezgodnych z rosyjskim prawem wymieniono i taką  – „Nie chodźcie na wiece i demonstracje – zazwyczaj ich organizatorzy chcą was wykorzystać do własnych celów. W Rosji zakazane są wiece i demonstracje bez zezwolenia władz.”

W części historycznej podkreślono natomiast, że „więzi przyjaźni łączące Rosję i Azję Środkową mają wielowiekową historię”. Autorzy materiałów podkreślają, że „Rosjanie zakładali twierdze, które później stały się głównymi miastami Azji Środkowej”. Natomiast „wejście ziem Azji Środkowej do Imperium Rosyjskiego w XIX wieku dobrze wpłynęło na rozwój gospodarki” tego regionu. W czasach Związku Radzieckiego „powiązania między naszymi regionami tylko się wzmocniły”, gdyż „duże pieniądze z budżetu ZSRR pozwoliły na pomyślny rozwój republik środkowoazjatyckich”, stwierdza FADN.

„Jedną z głównych przemian władzy radzieckiej była zjednoczenie licznych plemion w narody radzieckie: Kazachów, Kirgizów, Karakałpaków, Uzbeków, Turkmenów i Tadżyków, co pozwoliło narodom ZSRR rozwinąć się jako narody państwowe. To właśnie umożliwiło później wyłonienie się w regionie nowych odrębnych państw na kulturowych i gospodarczych podstawach byłych republik radzieckich”. – podkreślono rolę jaką władze radzieckie odegrały w etnogenezie w Azji Środkowej.

Autorzy kursu apelują: „Nie zapominajmy o naszej wspólnej historii, naszych zwycięstwach i porażkach. Walczyliśmy ramię w ramię i wygraliśmy walkę z tak straszliwym globalnym zagrożeniem, jak nazizm. Jeśli uda nam się utrzymać tą łączność, możemy stać się jeszcze silniejsi”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W zeszłym tygodniu zastępca szefa FADN Stanisław Biedkin poinformował, że kurs adaptacji społeczno-kulturowej migrantów z regionu Azji Centralnej został pomyślnie przetestowany w czterech regionach Federacji Rosyjskiej, w tym w obwodzie moskiewskim. Po przetestowaniu centrala instytucji dokonała dalszych poprawek, a następnie rozesłała zaktualizowany kurs do wszystkich regionów. „Dzisiaj większość podmiotów Federacji Rosyjskiej rozwinęła swój własny komponent regionalny, to znaczy cechy swojej kultury, cechy tradycji każdego podmiotu [regionu]” – dodał Biedkin.

Według szacunków z wiosny 2021 roku w Rosji przebywało nielegalnie około 332 tys. obywateli Uzbekistanu, 247 tys. obywateli Tadżykistanu, 152 tys. obywateli Ukrainy, 120 tys. obywateli Azerbejdżanu, 115 tys. obywateli Kirgistanu, 61 tys. obywateli Armenii. Jeszcze więcej imigrantów przebywa w Rosji legalnie. Także wśród nich dominują przybysze z poradzieckich państw Azji Środkowej. Głównym magnesem jest dla nich centrum ekonomiczne Rosji jakie stanowi Moskwa.

Po marcowym krawym zamachu terrorystycznym w centrum koncertowym pod Moskwą, który przeprowadzony został przez imigrantów z Tadżykistanu rosyjskie organy władzy zaczęły stosować poważne restrykcje w ruchu granicznym oraz wobec już przebywających na terytorium Rosji obywateli tego państwa.

kommersant.ru/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply