Władze Wilna podjęły decyzję zakazującą polskiemu Gimnazjum Adama Mickiewicza kompletowania piątych klas mimo, że jeszcze pod koniec maja sugerowano taką możliwość.

Do polskiego gimnazjum, czyli w systemie litewskim szkoły kończącej się maturą, nadeszło pismo od Algminasa Pakalniškisa, dyrektora Departamentu Oświaty, Kultury i Sportu Administracji w wileńskiej administracji samorządowej, w której zakazuje on szkole kompletowania piątych klas w zbliżającym się roku szkolnym. Stało się tak mimo uchwały rady miejskiej z 31 maja bieżącego roku, którą zezwolono na kompletowanie klas piątych w Gimnazjum im. Adama Mickiewicza pod warunkiem, że szkoła będzie prowadziła akredytowane nauczanie. Politycy samorządy kontrolowanego przez Ruch Liberałów Republiki Litewskiej i konserwatywny Związek Ojczyzny-Litewskich Chrześcijańskich Demokratów, obiecywali podjęcie decyzji o rozpoczęciu procesu akredytacji Gimnazjum im. Adama Mickiewicz jako stosownego typu szkoły najpóźniej 28 czerwca.

W czasie czerwcowego posiedzenie rady Wilna głosy radnych w sprawie zezwolenia polskiej szkole na akredytację do poziomu “długiego gimnazjum” podzieliły się na równe części, stąd decydujący głos miał należeć do mera miasta Remigijusa Šimašiusa. Wywodzący się z liberalnej partii mer odmówił jednak zajęcia stanowiska, twierdząc, że najpierw musi się skonsultować z prawnikami by wiedzieć “jak mamy rozumieć wyniki głosowania”. Mimo braku decyzji, powołując się na opinie prawników, podległa merowi administracja uznała to za przyzwolenie dla wydania Gimnazjum im. Adama Mickiewicza zakazu kompletowania młodszych klas.

Decyzji dyrektora Departamentu Oświaty, Kultury i Sportu Administracji sprzeciwiają się zarówno rodzice uczniów polskiej szkoły jak i jej dyrektor Czesław Dawidowicz. W sytuacji zablokowania statusu “długiego gimnazjum” szkoła ta będzie mogła uczyć dzieci tylko od 9 do 12 klasy. Tymczasem społeczność polska chce aby naukę w Gimnazjum Adama Mickiewicza można rozpoczynać od 5 klasy. Warto zaznaczyć, że placówka ta jest drugą w rankingu pod względem poziomu nauczania, polską szkołą na Litwie. Nie jest przy tym jedyną, która miała lub ma kłopoty z akredytacją sprawiane przez władze miasta.

zw.lt/kresy.pl

 

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. W_Litwin
    W_Litwin :

    hańba i skandal. Oto jak traktuje się prawo na Litwie. Gdzie jest komisja od praworządności. Urzędnik nie wykonuje postanowienia demokratycznie wybranej władzy co jest zamachem na Konstytucję i samorządność.