Dolnośląska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) wykryła, że spółka zmniejszała podatek, stosowała tzw. crossinvoicing w odwrotnym kierunku. Przyjmowała fikcyjne faktury zakupu z podatkiem 23 proc. i wystawiała kolejne fikcyjne faktury ich sprzedaży z podatkiem 0 proc. do spółki zagranicznej, co znacząco wpływało na zmniejszenie podatku do zapłaty – poinformowała służba w czwartek. Firma musi zwrócić do Skarbu Państwa blisko 8,4 mln zł.

W komunikacie podkreślono, że mechanizm był wykorzystywany, aby uniknąć procedury występowania do urzędu skarbowego o zwrot podatku, jaki pojawia się zwykle przy sprzedaży zagranicznej. Spółka zarabiała na „marży” za przefakturowanie.  Organizatorzy oszustwa odzyskiwali z kolei VAT, którego nikt nigdy nie wpłacił. “Dzięki kontroli spółka utraciła prawo do odliczenia podatku z nierzetelnych faktur zakupu oraz musi wpłacić 8,4 mln zł podatku wykazanego na fikcyjnych fakturach sprzedaży wraz z sankcjami, które wynikają z ustawy o VAT” – informuje KAS.

Oszustwo zostało wykryte dzięki analizie jednolitego pliku kontrolnego (JPK). Wykorzystano też narzędzia wymiany informacji z innymi krajami, a także system opłat za autostrady (viaTOLL).

Sprawa jest objęta śledztwem Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu.

Przypomnijmy, że Centralne Biuro Śledcze Policji (CBŚP) informowało pod koniec lutego o zatrzymaniu 17 osób w związku z procederem wyłudzania podatku VAT. W przypadku 10 osób istniało podejrzenie popełnienia tzw. zbrodni vatowskiej, za którą grozi kara nawet 25 lat pozbawienia wolności.

W styczniu bieżącego roku CBŚP rozbiło jedną ze zorganizowanych grup przestępczych, których członkowie wyłudzali podatek VAT. Dwie osoby były podejrzane o zbrodnię vatowską. Ustalenia śledztwa wskazywały, że grupa także wystawiała fikcyjne faktury na wciąż powstające i znikające podmioty gospodarcze.

Także w lipcu ubiegłego roku Centralne Biuro Śledcze Policji informowało o rozbiciu kolejnej grupy przestępczej podejrzanej o zbrodnię VAT-owską. Skarb Państwa mógł stracić w wyniku jej działania nawet 76 mln złotych. 6 osób trafiło wówczas do aresztu.

Zobacz także: Policja rozbiła grupę przestępczą działającą metodą „na policjanta” [+FOTO]

gov.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply