Dolnośląska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) wykryła, że spółka zmniejszała podatek, stosowała tzw. crossinvoicing w odwrotnym kierunku. Przyjmowała fikcyjne faktury zakupu z podatkiem 23 proc. i wystawiała kolejne fikcyjne faktury ich sprzedaży z podatkiem 0 proc. do spółki zagranicznej, co znacząco wpływało na zmniejszenie podatku do zapłaty – poinformowała służba w czwartek. Firma musi zwrócić do Skarbu Państwa blisko 8,4 mln zł.

W komunikacie podkreślono, że mechanizm był wykorzystywany, aby uniknąć procedury występowania do urzędu skarbowego o zwrot podatku, jaki pojawia się zwykle przy sprzedaży zagranicznej. Spółka zarabiała na „marży” za przefakturowanie.  Organizatorzy oszustwa odzyskiwali z kolei VAT, którego nikt nigdy nie wpłacił. „Dzięki kontroli spółka utraciła prawo do odliczenia podatku z nierzetelnych faktur zakupu oraz musi wpłacić 8,4 mln zł podatku wykazanego na fikcyjnych fakturach sprzedaży wraz z sankcjami, które wynikają z ustawy o VAT” – informuje KAS.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Oszustwo zostało wykryte dzięki analizie jednolitego pliku kontrolnego (JPK). Wykorzystano też narzędzia wymiany informacji z innymi krajami, a także system opłat za autostrady (viaTOLL).

Sprawa jest objęta śledztwem Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przypomnijmy, że Centralne Biuro Śledcze Policji (CBŚP) informowało pod koniec lutego o zatrzymaniu 17 osób w związku z procederem wyłudzania podatku VAT. W przypadku 10 osób istniało podejrzenie popełnienia tzw. zbrodni vatowskiej, za którą grozi kara nawet 25 lat pozbawienia wolności.

W styczniu bieżącego roku CBŚP rozbiło jedną ze zorganizowanych grup przestępczych, których członkowie wyłudzali podatek VAT. Dwie osoby były podejrzane o zbrodnię vatowską. Ustalenia śledztwa wskazywały, że grupa także wystawiała fikcyjne faktury na wciąż powstające i znikające podmioty gospodarcze.

Także w lipcu ubiegłego roku Centralne Biuro Śledcze Policji informowało o rozbiciu kolejnej grupy przestępczej podejrzanej o zbrodnię VAT-owską. Skarb Państwa mógł stracić w wyniku jej działania nawet 76 mln złotych. 6 osób trafiło wówczas do aresztu.

Zobacz także: Policja rozbiła grupę przestępczą działającą metodą „na policjanta” [+FOTO]

gov.pl / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz