“4 maja 2021 r. funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW) zatrzymali dwie osoby podejrzane o udział w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się obrotem produktami paliwowymi” – poinformowała służba we wtorek.

Jeden z zatrzymanych kierował zorganizowaną grupą przestępczą i faktycznie zarządzał działalnością podmiotów wprowadzających do obrotu produkty paliwowe pochodzące z nielegalnego źródła – informuje ABW. Drugi mężczyzna zarządzał działalnością spółek, które pozorowały obrót paliwem. “Firmy wytwarzały fikcyjne faktury VAT oraz przyjmowały na swoje rachunki środki finansowe pochodzące z nadużyć. Środki te były następnie transferowane do kantoru wymiany walut, skąd – po prze walutowaniu – były wypłacane w gotówce i przekazywane organizatorom procederu” – podkreśla Agencja. Zaznaczono, że w wyniku przestępczego procederu straty Skarbu Państwa w podatku dochodowym i VAT wyniosły ponad 84 mln zł.

Podmioty zaangażowane w nielegalny proceder wystawiły puste faktury o wartości brutto przekraczającej 246 mln zł. Uszczuplenie podatku VAT i CIT szacowane jest na co najmniej 84 mln zł. Taka działalność podejrzanych zagrożona jest karą pozbawienia wolności od 3 do 25 lat kary łącznej.

Zobacz także: Międzynarodowy gang paliwowy rozbity. Skarb Państwa stracił z powodu jego działalności około 190 mln złotych [+VIDEO]

Jeden z zatrzymanych usłyszał zarzut kierowania zorganizowaną grupą przestępczą, drugi zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Obaj zostali oskarżeni o pranie brudnych pieniędzy i popełnienie przestępstw skarbowych.

Wobec obu zatrzymanych sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Dotychczas zarzuty w śledztwie przedstawiono 29 osobom.

Zobacz także: ABW zatrzymała kolejne osoby w związku z praniem brudnych pieniędzy pochodzących z tzw. karuzeli podatkowej

abw.gov.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply