„W dniach 22-23 lutego 2021 r. w woj. śląskim funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali 4 osoby. Podejrzane są o udział w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się praniem brudnych pieniędzy pochodzących z tzw. karuzeli podatkowej” – podała służba we wtorek.

W komunikacie podkreślono, że grupa trudniła się m.in. fikcyjnym obrotem panelami fotowoltaicznymi. Zatrzymane osoby lokowały środki finansowe, które pochodziły z przestępczego procederu w nieruchomości. Pieniądze wyprowadzane były także do takich krajów jak Malta i Cypr.

Oprócz zatrzymań przeszukane zostały pomieszczenia mieszkalne oraz siedziby podmiotów gospodarczych uczestniczących w przestępczej działalności grupy.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

„Czynności realizowali funkcjonariusze Delegatury ABW w Lublinie przy wparciu innych jednostek terenowych ABW. W działaniach udział wzięli też funkcjonariusze Lubelskiego Urzędu Celno- Skarbowego. Sprawę nadzoruje Prokuratura Regionalna w Lublinie. Postępowanie współprowadzi CBŚP, której funkcjonariusze również realizowali czynności w sprawie” – podano w komunikacie.

Przypomnijmy, że w ubiegły piątek Centralne Biuro Antykorupcyjne (CBA) poinformowało o przerwaniu kolejnego „łańcuszka fakturowego”. Blisko 3000 pustych faktur na kwotę 37 mln zł wystawiły i nabyły osoby zatrzymane przez CBA.

W ubiegłym tygodniu Centralne Biuro Śledcze Policji poinformowało o zatrzymaniu 17 osób. W przypadku 10 osób istnieje podejrzenie popełnienia tzw. zbrodni vatowskiej, za którą grozi kara nawet 25 lat pozbawienia wolności.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Także w styczniu bieżącego roku CBŚP rozbiło jedną ze zorganizowanych grup przestępczych, których członkowie wyłudzali podatek VAT. Dwie osoby były podejrzane o zbrodnię vatowską. Ustalenia śledztwa wskazywały, że grupa także wystawiała fikcyjne faktury na wciąż powstające i znikające podmioty gospodarcze.

W lipcu ubiegłego roku Centralne Biuro Śledcze Policji informowało o rozbiciu kolejnej grupy przestępczej podejrzanej o zbrodnię VAT-owską. Skarb Państwa mógł stracić w wyniku jej działania nawet 76 mln złotych. 6 osób trafiło wówczas do aresztu.

Zobacz także: Policja rozbiła grupę przestępczą działającą metodą „na policjanta” [+FOTO]

cba.gov.pl / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz