Lubuska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) przeprowadziła kontrolę jednocześnie w 20 lokalizacjach – podała służba w środę. Podkreślono, że 5 firm z dwóch województw uczestniczyło w łańcuchu wyłudzeń podatku VAT, które szacowane są na około 15 mln złotych.

W związku z podejrzeniem wyłudzenia w podatku VAT, KAS przeprowadziła jednoczesną kontrolę w 20 miejscach na terenie woj. mazowieckiego i zachodniopomorskiego – oddziały firm, miejsca zamieszkania właścicieli spółek. Zabezpieczono m.in. dokumentację księgową, w tym faktury VAT sprzedaży i nabycia towarów, księgi rachunkowe, umowy o prowadzenie rachunków bankowych i lokat terminowych. Na miejscu przesłuchano świadków – napisała KAS w komunikacie.

Wyjaśniono, że analiza przepływu dokumentów oraz środków finansowych między firmami wykazała, że 5 przedsiębiorstw, które działały w branży odzieżowej, wyłudziło od maja 2020 r. dzięki fikcyjnym transakcjom ok. 15 mln zł. Na kontach firm zablokowano ponad 330 tys. zł. Kontrole celno-skarbowe w trzech firmach zostały wszczęte przez lubuski Urząd Celno-Skarbowy w Gorzowie Wlkp.

Na łamach naszego portalu wielokrotnie opisywaliśmy przypadki wykrycia przestępczości skarbowej, na skutek której Skarb Państwa ponosił wielomilionowe straty.

Przypomnijmy, że KAS informowała we wtorek o wykryciu w trzech spółkach milionowych nieprawidłowości w podatku dochodowym CIT oraz w podatku od towarów i usług VAT. Wspomniane firmy pozorowały prowadzenie działalności gospodarczej.

W ubiegłym tygodniu podlaska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) i Ministerstwo Finansów wykryły, że działająca w Polsce brytyjska spółka, nie płaci podatku VAT. Firma zajmuje się handlem elektroniką. Jej działania naraziły Skarb Państwa na stratę blisko 4 mln zł.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Rozbito kolejną grupę przestępczą wyłudzającą VAT. 2 osoby są podejrzane o zbrodnię vatowską [+FOTO]

Na początku stycznia br. mazowiecka Krajowa Administracja Skarbowa wykryła spółkę, która wyłudzała podatek VAT. Jej działalność naraziła Skarb Państwa na straty ponad 15 mln zł. Firma złożyła korekty zeznań podatkowych i wpłaciła należną kwotę z odsetkami. Skontrolowana spółka złożyła korekty zeznań podatkowych i zapłaciła należny podatek VAT z odsetkami. Skarb Państwa odzyskał łącznie ponad 21 mln zł.

Przypomnijmy, że na początku grudnia ubiegłego roku KAS wykryła karuzelę VAT w obszarze handlu międzynarodowego. Skontrolowana spółka złożyła korekty zeznań podatkowych. Wpłaciła także należną kwotę z odsetkami. Działania spółki naraziły Skarb Państwa na straty ponad 50 mln zł.

Zobacz także: Pozorowali obrót złotem i wyłudzali podatek VAT – jest akt oskarżenia wobec 26 osób

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Ponad 60 osób oskarżonych o wyłudzanie podatku VAT. Straty Skarbu Państwa – 50 mln złotych

W sierpniu ub. roku Krajowa Administracja Skarbowa poinformowała o kolejnych zatrzymaniach w związku z wielomilionową „karuzelą podatkową”. „Straty Skarbu Państwa w całej wielowątkowej sprawie, prowadzonej od 2018 r., szacowane są na 35 mln zł” – zaznaczono.

Również w sierpniu 2020 roku zatrzymani zostali kolejni członkowie grupy przestępczej zajmującej się wystawianiem fikcyjnych faktur. „Członkowie grupy mogli wystawić kilka tysięcy fikcyjnych faktur na kwotę ok. 63 mln zł i wyłudzić z budżetu państwa co najmniej 13 mln zł”. Jedna z 21 zatrzymanych w związku ze sprawą osób usłyszała zarzut tzw. zbrodni VAT-owskiej.

Zobacz także: Nowa karuzela VAT – tym razem z udziałem „turystów” z Ukrainy

gov.pl / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply