Kim Dzong Un uda się do Rosji

Kim Dzong Un uda się do Rosji na zaproszenie swojego rosyjskiego odpowiednika Władimira Putina, Pjongjang i Moskwa poinformowały w poniedziałek wśród ostrzeżeń ze strony Stanów Zjednoczonych, że obaj przywódcy mogą zawrzeć umowę zbrojeniową.

Jak przekazała stacja CNN, Kim Dzong Un uda się do Rosji na zaproszenie swojego rosyjskiego odpowiednika Władimira Putina, Pjongjang i Moskwa poinformowały w poniedziałek wśród ostrzeżeń ze strony Stanów Zjednoczonych, że obaj przywódcy mogą zawrzeć umowę zbrojeniową.

W zeszłym tygodniu rząd USA oświadczył, że takie spotkanie mogłoby się odbyć w ramach wysiłków Rosji mających na celu znalezienie nowych dostawców broni do wykorzystania w wojnie z Ukrainą.

Żaden kraj nie określił, kiedy i gdzie odbędzie się wizyta, ani co będzie przedmiotem potencjalnego spotkania twarzą w twarz. W poniedziałkowym oświadczeniu Kreml poinformował, że Kim złoży oficjalną wizytę w Rosji „w nadchodzących dniach”, natomiast północnokoreańskie media państwowe podały, że „spotkają się i porozmawiają”.

Rosja planuje rozwijać swoje stosunki z Koreą Północną niezależnie od tego, co pomyślą inne kraje, powiedział reporterom rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

„Mamy własne stosunki z Pjongjangiem. Cenimy te stosunki, ponieważ Korea Północna jest naszym sąsiadem i oczywiście będziemy nadal rozwijać z nimi stosunki, niezależnie od opinii innych krajów” – powiedział.

Pieskow skomentował niedawne zarzuty wysunięte przez doradcę ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake’a Sullivana dotyczące planów KRLD dotyczących dostaw broni do Rosji. „Nie mamy nic do powiedzenia w tej sprawie. Tak jak nie mieliśmy nic do powiedzenia wcześniej, tak i teraz nie mamy nic do powiedzenia” – stwierdził rzecznik.

Wcześniej dziennik „New York Times” napisał, że Kim miałby udać się z Pjongjangu, stolicy Korei Płn. do Władywostoku. Tam miałby spotkać się z Putinem. Podróż miałaby odbyć się pociągiem pancernym. Mniej prawdopodobnym scenariuszem jest wyjazd Kima do Moskwy.

Według gazety, Rosja chciałaby pozyskać od Korei Północnej pociski artyleryjskie i rakiety przeciwpancerne. Z kolei Kim oczekuje od Rosji zaawansowanej technologii dla satelitów i okrętów podwodnych o napędzie nuklearnym. Przypuszczalnie, będzie też zabiegać u Rosjan o pomoc żywnościową.

Artykuł “New York Times” wpisuje się w rozlegające się od miesięcy w USA głosy, iż Rosja stara się pozyskać amunicję z Korei Północnej. W zeszłym roku rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA, John Kirby twierdził nawet, że Korea Północna potajemnie już dostarcza Rosji znaczące ilości amunicji artyleryjskiej.

Kresy.pl/CNN

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply