Jeśli prezydent Rosji Władimir Putin użyje broni nuklearnej na Ukrainie, USA i ich sojusznicy zniszczą wszystkie rosyjskie jednostki wojskowe w tym kraju, zatopią też rosyjską Flotę Czarnomorską – ocenia były dyrektor CIA i emerytowany amerykański generał David Petraeus.

Petraeus podkreślił, że nie rozmawiał na temat możliwej odpowiedzi USA na nuklearną eskalację ze strony Rosji z doradcą prezydenta Joe Bidena ds. bezpieczeństwa narodowego Jake’iem Sullivanem. “Mówiąc hipotetycznie, odpowiedzielibyśmy, kierując kolektywnym wysiłkiem NATO, by zniszczyć każdą rosyjską konwencjonalną siłę, jaką widzielibyśmy lub moglibyśmy zidentyfikować na polu bitwy na Ukrainie, a także na Krymie, oraz każdy okręt na Morzu Czarnym” – wskazał, cytowany w niedzielę przez brytyjski dziennik Guardian.

Były dyrektor CIA został zapytany, czy użycie przez Rosję broni jądrowej przeciwko Ukrainie oznaczałoby przystąpienie USA do wojny. Zwrócił uwagę, że nie byłaby to sytuacja uruchamiająca artykuł 5. Traktatu Północnoatlantyckiego, dotyczący kolektywnej obrony, ponieważ Ukraina nie jest członkiem NATO. “Odpowiedź NATO i USA by jednak nastąpiła” – dodał.

Petraeus odniósł się do sugestii, że skażenie promieniotwórcze po ewentualnym uderzeniu jądrowym mogłoby przedostać się na terytorium państw NATO, co mogłoby uruchomić art. 5. Zgodził się, że taki argument mógłby się pojawić. Wyraził opinię, że samo użycie broni jądrowej jest już “tak straszliwe”, że “nie mogłoby pozostać bez odpowiedzi”.

Były dyrektor CIA uważa, że Putin jest “zdesperowany” i znajduje się pod narastającą presją w związku z sukcesami ukraińskiej kontrofensywy. Dochodzi do tego niezadowolenie z mobilizacji wojskowej w rosyjskim społeczeństwie.

Zobacz także: ISW: Krytyka medialna po wycofaniu rosyjskich wojsk z Łymanu może być groźna dla Putina

“Żadna ilość chaotycznej mobilizacji, bo to jedyny sposób na jej opisanie, żadna ilość aneksji ani nawet zawoalowanych gróźb nuklearnych nie może go wydostać z tej konkretnej sytuacji” – ocenił były amerykański generał.

“Wciąż może być jeszcze gorzej dla Putina i Rosji. I nawet użycie taktycznej broni jądrowej na polu bitwy wcale tego nie zmieni” – dodał.

Zobacz także: Senator USA ostrzega: Putin może zaatakować lotnisko w Polsce

theguardian.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply