Negocjacje między Rosją a Koreą Północną w sprawie dostaw broni dla armii rosyjskiej „aktywnie idą naprzód”, mimo że Pjongjang temu zaprzecza, uważają Amerykanie.

Twierdzenie takie stawia amerykańska telewizja CNN powołując się na stanowisko amerykańskiego wywiadu. Do intensyfikacji rozmów między Moskwą a Pjongjangiem doszło szczególności po lipcowej wizycie ministra obrony Rosji Siergieja Szojgu w Korei Północnej. Amerykanie uważają, że rosyjska delegacja przybyła wówczas do Pjongjangu właśnie po to, aby omówić szczegóły transakcji, zrealcjonował portal Mediazona.

Ponadto według wywiadu USA między prezydentem Rosji Władimirem Putinem a przywódcą KRLD Kim Dzong-unem toczy się ożywiona korespondencja zawierająca obietnice „rozszerzenia współpracy dwustronnej” – powiedział John Kirby, rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu.

Jeśli Rosji i KRLD uda się osiągnąć porozumienie, ostrzegł Kirby, armia rosyjska może otrzymać od KRLD wiele rodzajów amunicji do wykorzystania na Ukrainie, a także surowce dla rosyjskiego przemysłu obronnego. Amerykanin wezwał władze Korei Północnej, by zaprzestały negocjacji w tej sprawie i dodał, że Stany Zjednoczone są gotowe nałożyć sankcje na wszelkie organizacje zaangażowane w potencjalne porozumienie o dostawach uzbrojenia dla Rosji.

Kirby zauważył także, że sam fakt negocjacji Rosji w sprawie dostaw broni z takimi krajami jak Korea Północna i Iran wskazuje na trudną sytuację tego państwa. „Szczerze mówiąc, nie można tego ocenić inaczej niż jako desperację i słabość” – powiedziała Kirby.

Amerykańskie media, powołując się na przecieki ze służb specalnych, wielokrotnie pisały o zakupie północnokoreańskiej amunicji przez Rosjan. Korea Północna oficjalnie temu zaprzecza. 

mediazona.io/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply