Szef rządu Niemiec Olaf Scholz zadeklarował, że już podejmuje działania, by uniezależnić swój kraj od dostaw surowców z Rosji. Nastąpi to jednak w długiej perspektywie.

W wywiadzie dla państwowego nadawcy niemieckiego Scholz stwierdził – “Teraz podejmuje decyzje niezbędne żeby stać niezależnymi w długofalowej perspektywie” – zacytowała agencja informacyjna Interfax. Wyraził przy tym przekonanie, że Niemcy bez problemu przejdą przez rozpoczynającą się zimę utrzymując swój przemysł w normalnym działaniu.

Według Scholza Berlin liczy na nowe kanały importu surowców. Jednocześnie kanclerz uważa, że ​​nie będzie już możliwe osiągnięcie taki ich cen, jakie istniały przed konfliktem na Ukrainie.

Kanclerz RFN ukazywał jednak długofalowe odchodzenie rosyjskich surowców w kontekście polityki klimatycznej i odchodzenia od uzyskiwania energii z kopalin – „Począwszy od 2045 roku chcemy być całkowicie neutralni klimatycznie i produkować naszą energię całkowicie bez gazu ziemnego, węgla czy ropy”.

Kanclerz wypowiedział się szerzej na temat relacji z Rosją. Powiedział, że po zakończeniu konfliktu ukraińskiego jest gotów wrócić do negocjacji z Rosją – “Jesteśmy gotowi do negocjacji z Rosją w sprawie kontroli zbrojeń w Europie, rozmawialiśmy o tym jeszcze przed konfliktem i to stanowisko się nie zmieniło”.

 

Scholz potwierdził, że Niemcy nadal będą udzielać Ukrainie pomocy. Według doniesień mediów, na początku tego tygodnia Bundeswehra przekazała Kijowowi 20 kołowych pojazdów opancerzonych Dingo i dwa ciągniki M1070 Oshkosh. Przygotowywane jest do wysyłki 18 kołowych samobieżnych jednostek sprzętu artyleryjskiego ACS RCH-155, samochodów, czujników przeciwdronowych.

W wywiadzie kanclerz zaznaczył, że Berlin będzie zabiegał o zapobieżenie bezpośredniemu konfliktowi między NATO a Rosją. „Robimy wszystko, co w naszej mocy, aby zapobiec bezpośredniej wojnie między Rosją a NATO. W takim konflikcie byliby tylko przegrani na całym świecie” – powiedział Scholz.

Czytaj także: Scholz: Niemcy chcą być gwarantem bezpieczeństwa Europy

interfax.ru/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply