Pochodząca z Mołdawii członek zarządu państwowej spółki energetycznej Inter RAO Karina Curkan została aresztowana pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Rumunii.

Spółka Inter RAO to jedna z największych rosyjskich spółek zajmujących się produkcją i dystrybucją energii elektrycznej oraz cieplnej. 15 czerwca na wniosek lefortowskiego sądu rejonowego w Moskwie zatrzymano członka zarządu Inter RAO Karinę Cukran. Aresztowana urodziła się w Mołdawii, ale w 2016 roku zrzekła się jej obywatelstwa uzyskując obywatelstwo rosyjskie, co potwierdziło Ministerstwo Spraw Zagranicznych tego kraju. Natomiast 20 czerwca ambasada Rumunii w Moskwie ogłosiła niespodziewanie, że Cukran posiada obywatelstwo także tego kraju.

Władze Inter RAO wydały komunikat, że Cukran jest na urlopie. Jeszcze 18 czerwca służby rosyjskiej przeprowadziły przeszukanie w gabinecie wiceministra energetyki Wiaczesława Kawczenki. Według telewizji RBK Kawczenko, prywatnie przyjaciel Cukran, może mieć status świadka w sprawie.

Cukran jest podejrzana o zbieranie informacji objętych tajemnicą państwową i przekazywanie ich “jednemu z państw NATO”. Jako szpieg, menadżerka państwowej spółki miała wykorzystywać swoje kontakty “w najwyższych kręgach władz” rosyjskich. Sąd zdecydował już o jej tymczasowym aresztowaniu na dwa miesiące. Ambasada Rumunii domaga się od władz rosyjskich oficjalnego potwierdzenia statusu Cukran. Za zdradę państwa Cukran grozi 20 lat pozbawienia wolności.

Według portalu gazety “Wzgliad” Cukran miała przekazywać tajne informacje biznesmenom powiązanym z wywiadem Rumunii. 43-letni menadżerka urodziła się w Kiszyniowie. Do początku ubiegłej dekady pracowała w Centrum Reform Prawa Handlowego przy amerykańskiej agencji pomocy rozwojowej USAID. Pracę w Inter RAO rozpoczęła w 2010 roku, zostając szefową wydziału Mołdawia, Ukraina, Rumunia, a potem szefową jednostki organizacyjnej odpowiadającej za całą Europę, by awansować do zarządu spółki. Odpowiadał między innymi za dostawy energii elektrycznej do Naddniestrza – zbuntowanego regionu Mołdawii wspieranego przez Rosję.

Czytaj także: Były rosyjski szpieg Siergiej Skripal wyszedł ze szpitala

rbc.ru/echo.msk.ru/vz.ru/interfax.ru/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply