Prezydent Francji Emmanuel Macron oskarżył Stany Zjednoczone o sprzedaż gazu Europie po znacznie wyższych cenach niż w USA.

Emmanuel Macron skrytykował amerykańską politykę handlową i energetyczną za tworzenie „podwójnych standardów” w handlu gazem. “Amerykański gaz jest na krajowym rynku 3-4 razy tańszy niż cena, po której oferują go Europejczykom. To podwójne standardy” – powiedział na konferencji prasowej po szczycie UE w Brukseli, cytowany w niedzielę przez portal MSN.

“Ponadto zezwalają na pomoc państwa sięgającą nawet 80 proc. w niektórych sektorach, podczas gdy jest to tutaj [w Unii Europejskiej] zakazane” – wskazał.

Zapowiedział, że poruszy tę kwestię podczas swojej nadchodzącej wizyty w Stanach Zjednoczonych w grudniu tego roku.

Zobacz także: Niemcy nie chcą maksymalnej ceny gazu w UE

Serwis Oil Price podaje, że eksport gazu ziemnego z USA do Francji wzrósł o 421 proc. w ciągu pierwszych ośmiu miesięcy tego roku.

Macron wezwał Unię Europejską do podjęcia działań przed nadchodzącą zimą. Podkreślił, że blok 27 państw musi opracować plan bez rosyjskiego gazu i “co najważniejsze po niższych cenach”. Zaznaczył, że UE stoi przed podwójnym wyzwaniem – jak zapewnić sobie gaz na przyszły sezon, a także jak poradzić sobie z gwałtownie rosnącymi cenami energii.

Przypomnijmy, że w opublikowanych we wtorek propozycjach KE postuluje wspólne zakupy gazu, wprowadzenie mechanizmu ograniczenia cen na głównej europejskiej giełdzie gazu TTF, dalsze ograniczanie zużycia, a także mechanizm alokacji gazu dla państw członkowskich dotkniętych niedoborem tego surowca.

Zobacz także: Tauron wypowiada Polakom umowy na gaz. Jest reakcja Sasina

msn.com / bloomberg.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply