Kanada zwróci Niemcom naprawioną turbinę rosyjskiego gazociągu Nord Stream 1, niezbędną do utrzymania dostaw gazu. Ukraina potępiła ten ruch, mówiąc, że podważa sankcje wobec Rosji.

Jak poinformował w niedzielę portal DW, Kanada zwróci Niemcom naprawioną turbinę rosyjskiego gazociągu Nord Stream 1, niezbędną do utrzymania dostaw  gazu. Ukraina potępiła ten ruch, mówiąc, że podważa sankcje wobec Rosji.

Rurociąg przygotowywany jest do konserwacji od 11 do 21 lipca. Chociaż konserwacja jest nominalnie rutynowa, napięcie z Rosją i status sankcji w krajach sojuszniczych, takich jak Kanada, skłoniły niemieckich przywódców do rozważenia możliwości dłuższego wyłączenia.

Naprawy są wynikiem sankcji kanadyjskich przeciwko Rosji, które obejmują „transport lądowy i rurociągowy oraz produkcję metali i sprzętu transportowego, komputerowego, elektronicznego i elektrycznego, a także maszyn”.

Ukraina wezwała Kanadę, aby nie zwracała naprawionej części, twierdząc, że podważy to sankcje wobec Rosji.

Zobacz też: Reuters: Kanada w porozumieniu z Niemcami zwolni spod sankcji turbinę do Nord Stream 1

Wicekanclerz Niemiec publicznie zaapelował w czwartek do kanadyjskiego rządu o zwolnienie turbiny, która została objęta sankcjami wobec Rosji i ma kluczowe znaczenie dla przepływu gazu do Europy.

„Będę pierwszym, który będzie walczył o kolejny silny pakiet sankcji UE, ale silne sankcje oznaczają, że muszą one zaszkodzić Rosji i Putinowi bardziej niż naszej gospodarce” – powiedział Habeck w wywiadzie telefonicznym udzielonym w środę wieczorem. „Dlatego proszę o zrozumienie, że musimy odebrać Putinowi tę wymówkę związaną z turbiną”.

Powołując się na zatrzymanie turbiny Rosja już w czerwcu ograniczyła przepustowość Nord Stream 1 o 60%, utrudniając Niemcom zebranie zapasów gazu ziemnego na zimę. Kraj dąży do osiągnięcia 90% zapełnienia magazynów do 1 listopada. W środę poziom ten wyniósł 62,6%.

„Potrzebujemy przepustowości Nord Stream 1, aby zapełnić nasze magazyny” – powiedział Habeck. „Wypełnione pojemności magazynowe w Niemczech są ważne nie tylko dla rynku niemieckiego, ale także dla rynku europejskiego i dla bezpieczeństwa dostaw w Europie” – dodawał.

Kresy.pl/DW

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply