Kanada rozmieści w Polsce do 150 żołnierzy, aby wesprzeć Ukraińców uciekających przed wojną i rozwiązać narastający kryzys uchodźczy, poinformowała w czwartek minister obrony Kanady Anita Anand.

Jak przekazała agencja prasowa Reuters, Kanada rozmieści w Polsce do 150 żołnierzy, aby wesprzeć Ukraińców uciekających przed wojną i rozwiązać narastający kryzys uchodźczy. Większość personelu wojskowego będzie pomagać w natychmiastowej opiece i przetwarzaniu uchodźców ukraińskich w ośrodkach recepcyjnych w całej Polsce, powiedziała minister obrony Kanady Anita Anand.

„Nasi ludzie zapewnią ogólne wsparcie i ograniczoną opiekę medyczną zapewnianą przez ukraińskojęzyczny personel kanadyjskich sił zbrojnych” – powiedziała Anand dziennikarzom.

Członkowie Kanadyjskich Sił Zbrojnych mieliby również wspierać kierowaną przez Polskę grupę zadaniową pomocy humanitarnej i pomagać w przesiedleniu Ukraińców do Kanady. „Premier i ja byliśmy w tej sprawie w bliskim kontakcie z naszymi odpowiednikami w Polsce, a także z NATO – powiedziała Anand dziennikarzom.

Rosyjskie MSZ poinformowało 15 marca o wprowadzeniu sankcji personalnych wobec prezydenta USA Joe Bidena, sekretarza stanu Antony’ego Blinkena i wielu innych wysokich rangą urzędników cywilnych i wojskowych Stanów Zjednoczonych. Później tego samego dnia analogiczny ruch Rosja wykonała wobec najwyższego kierownictwa Kanady, w tym premiera Justina Trudeau.

MSZ Rosji wskazało, że wprowadzane sankcje są odpowiedzią na “bezprecedensowe” sankcje, które USA i Kanada nałożyły wcześniej na najwyższe kierownictwo Rosji.

Sankcje oznaczają m.in. zakaz wjazdu do Rosji dla objętych nimi osób. Według agencji Reutera działania te wydają się głównie symboliczne, ponieważ MSZ Rosji zapowiedziało, że utrzymuje oficjalne stosunki USA i Kanadą, i w razie potrzeby zadba o to, by kontakty na wysokim szczeblu mogły się odbywać nawet z osobami, których nazwiska widnieją na “czarnych listach”.

Wojna na Ukrainie wywołała jeden z najszybciej narastających kryzysów wysiedleńczych i humanitarnych w historii. W ciągu sześciu tygodni ponad 4,3 miliona uchodźców uciekło z kraju, a kolejne 7,1 miliona zostało przesiedlonych wewnętrznie – poinformował Wysoki komisarz Narodów Zjednoczonych do spraw uchodźców (UNHCR).

Polska pozostaje głównym krajem, do którego przybywają uchodźcy – podkreśla UNHCR. Według polskiej Straży Granicznej do Polski przybyło z Ukrainy 2,630 mln osób.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply