Japonia i Indonezja podpisały we wtorek pakt zezwalający na transfer japońskiego sprzętu obronnego i technologii do Indonezji, ponieważ oba kraje zacieśniają więzi wojskowe w obliczu coraz bardziej agresywnej działalności Chin w regionie – poinformował Defense News.

Jak poinformował Defense News, Japonia i Indonezja podpisały we wtorek pakt zezwalający na transfer japońskiego sprzętu obronnego i technologii do Indonezji, ponieważ oba kraje zacieśniają więzi wojskowe w obliczu coraz bardziej agresywnej działalności Chin w regionie.

Porozumienie zostało zawarte podczas rozmów o bezpieczeństwie ministrów spraw zagranicznych i obrony obu krajów, które podzielają obawy o rosnące wpływy Chin i roszczenia terytorialne na morzu wschodnim i południowo-chińskim.

Zobacz też: Chiny rozbudowują swój powietrzno-morski potencjał wojskowy na Wyspie Hajnan

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

6638.82 PLN    (30.17%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Japoński minister spraw zagranicznych Toshimitsu Motegi i minister obrony Nobuo Kishi oraz ich indonezyjscy odpowiednicy, Retno Marsudi i Prabowo Subianto, zgodzili się aktywnie uczestniczyć w wielonarodowych ćwiczeniach wojskowych i wspólnie rozwijać wyspy na Morzu Południowochińskim.

Ministrowie „wyrazili poważne zaniepokojenie kontynuacją i eskalacją próby siłowej zmiany statusu quo” i zgodzili się co do znaczenia przestrzegania porządku morskiego opartego na zasadach i poszanowania międzynarodowego prawa morskiego – stwierdziło w oświadczeniu japońskie ministerstwo spraw zagranicznych.

„Razem będziemy utrzymywać i wzmacniać wolny i otwarty ład morski” – powiedział Kishi na wspólnej konferencji prasowej. Powiedział, że oba kraje przyspieszą decyzję w sprawie szczegółów japońskiego eksportu sprzętu obronnego do Indonezji.

Zobacz też: Chiny grożą Tajwanowi: niepodległość oznacza wojnę

Rozmowy o bezpieczeństwie rozpoczęły się dwa tygodnie po tym, jak Japonia i Stany Zjednoczone przeprowadziły rozmowy w sprawie bezpieczeństwa, w których oba kraje potępiły chiński „przymus i agresję” wobec swoich sąsiadów w Azji.

Ministrowie Japonii i Indonezji wyrazili również „poważne zaniepokojenie” zabójstwami prodemokratycznych demonstrantów przez wojsko Mjanmy, zgadzając się na ścisłą współpracę w działaniach na rzecz poprawy sytuacji w tym kraju.

Zobacz też: Chiny i Iran zacieśniają sojusz. Kraje podpisały 25-letnią umowę o współpracy

Kresy.pl/Defense News

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz