W niedzielę Irańska Gwardia Rewolucyjna oświadczyła, że posiada drony o zasięgu 7 tys. km. Irańskie media podkreślają, że USA mogą postrzegać to jako zagrożenie dla stabilności w regionie.

Mamy bezzałogowe statki powietrzne (drony) o zasięgu 7 tys. km. Latają, wracają i lądują tam, gdzie jest zaplanowane – oświadczył główny dowódca Gwardii Hossein Salami. Agencja “Reuters” zwraca uwagę, że informacje pojawiają się w momencie, w którym Iran i sześć głównych mocarstw prowadzi rozmowy w celu wznowienia umowy nuklearnej z 2015 r. Były prezydent USA wycofał się z niej w 2018 r. Zachodni analitycy uważają, że Iran wyolbrzymia swoje możliwości, drony są jednak kluczowym elementem nadzoru granic zasięgów Teheranu, zwłaszcza w okolicach Zatoki Perskiej oraz cieśniny Ormuz (przepływa przez nią jedna piąta światowych dostaw ropy).

Iran oraz jego sojusznicy w ostatnich latach w coraz większym stopniu polegali na dronach w Jemenie, Syrii i Iraku – zwraca uwagę agencja.

Zobacz także: Politico: USA monitorują irańskie okręty, które mogą płynąć do Wenezueli

Przypomnijmy, że w pierwszej połowie czerwca bieżącego roku wznowiono rozmowy między Iranem a światowymi mocarstwami na temat powrotu do umowy nuklearnej z 2015 roku.

Wspólny Generalny Plan Działań (JCPOA) w sprawie irańskiego programu atomowego został zawarty przez Iran, USA, Francję, Niemcy, Rosję, Wielką Brytanię i Unię Europejską 2015 roku. Określał on zasady rozwijania przez Irańczyków sektora cywilnej energetyki jądrowej, Mimo tego, że według Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej przy ONZ Iran przestrzegał zapisów porozumienia USA w maju 2018 r. zerwały je, a następnie nałożyły na Iran dotkliwe sankcje (był to jeden z głównych punktów programu politycznego Donalda Trumpa). Teheran dalej przestrzegał postanowień umowy, aż do lata 2019 roku. Administracja Joe Bidena stawia Iranowi kolejne warunki jakie musi włączyć do porozumienia i których ma przestrzegać.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Iran prezentuje drona przypominającego amerykańskiego MQ-9 Reaper

reuters.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply