Intel złożył wniosek o budowę swoich dwóch fabryk w Magdeburgu. Obecnie jest on rozpatrywany przez zespół ekspertów ds. środowiska.

Projekt wniosku został złożony przez amerykańską firmę w listopadzie 2023 r., a następnie zatwierdzony przez zespół inżynierów z Krajowego Urzędu Administracji – dzięki temu Intel mógł złożyć wniosek o budowę.

Portal mdr.de powołując się na pracownika amerykańskiej firmy, twierdzi, że „oficjalny wniosek planistyczny Intela jest ważnym krokiem na drodze do budowy fabryk”. Do rozpoczęcia inwestycji potrzeba jeszcze zgody Komisji Europejskiej.

„Prawie 10 miliardów euro dotacji unijnych musi zostać zatwierdzone przez Komisję Europejską, a dopiero potem Intel chce rozpocząć budowę. Pod warunkiem, że pozwolenie na budowę zostanie wydane” – podkreślono.

Mdr.de cytuje także ministra gospodarki Saksonii-Anhalt Svena Schulze z CDU, który wyraża optymizm w tej sprawie. “Byłem w Brukseli w zeszły piątek i zapytałem o to. Powiedziano mi, że jesteśmy na dobrej drodze i że Intel złożył wszystkie odpowiednie wnioski. Spodziewam się decyzji Komisji Europejskiej latem” – stwierdził.

Schulze podkreślił, że państwo Intel i inne zaangażowane strony dobrze się przygotowały i dołożyły wszelkich starań, aby wdrożyć wszystko zgodnie z zasadami. Obecnie dokumenty dostępne są dla mieszkańców i organizacji ekologicznych przez cztery tygodnie. W tym czasie istnieje możliwość zgłoszenia ewentualnych uwag.

Tymczasem w Polsce Intel wciąż nie dysponuje ziemią pod inwestycję. “Projekt realizowany jest w oparciu o indywidualne ustalenia z inwestorem, zgodnie z przyjętym wcześniej harmonogramem, który nie jest zagrożony “– wyjaśnia Andrzej Leusz, Dyrektor Departamentu Marketingu i Komunikacji Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Park Przemysłowy Miękinia – Środa Śląska. Harmonogram zawarty pomiędzy stronami jest objęty klauzulą poufności. Według portalu forsal.pl prawdopodobnym jest, że Intel kupi działkę w drugiej połowie roku.

Obecnie Intel deklaruje, że „trwają już prace nad planowaniem i projektem nowego obiektu” i „przewiduje, że jego pierwsza część będzie gotowa, aby sprostać oczekiwanemu popytowi, który prognozujemy na rok 2027”.

Jak informowaliśmy, budowę fabryki półprzewodników koncernu Intel pod Wrocławiem czekają opóźnienia. Rząd Donalda Tuska dotąd nie wysłał notyfikacji o pomocy publicznej do Brukseli. Oficjalnie deklaruje, że chce nakłonić inwestora do większych nakładów na naukę.

Firma Intel ogłosiła w połowie czerwca ub. roku lokalizację swojego nowego zakładu, w którym będzie testować półprzewodniki produkowane w Irlandii i Niemczech. Zakład integracji i testowania półprzewodników stanie w Miękini pod Wrocławiem. Nakłady inwestycyjne mają wynieść nawet 4,6 mld dolarów, czyli ok. 19 mld zł. W zakładzie pracę ma znaleźć kilka tysięcy pracowników

Kresy.pl / mdr.de / forsal.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply