Huta Stalowa Wola ma nowego prezesa

30 sierpnia Rada Nadzorcza HSW S.A. rozstrzygnęła konkurs na stanowisko Prezesa Zarządu, Dyrektora Generalnego Huty Stalowa Wola S.A., powołując na to stanowisko Jana Szwedo.

Jak poinformowała służba prasowa Huty Stalowa Wola, 30 sierpnia 2022 roku Rada Nadzorcza HSW S.A. rozstrzygnęła konkurs na stanowisko Prezesa Zarządu, Dyrektora Generalnego Huty Stalowa Wola S.A., powołując na to stanowisko Jana Szwedo.

Jan Szwedo od 2007 roku jest zawodowo związany z Hutą Stalowa Wola S.A.. Swoją karierę zawodową w Spółce rozpoczął jako konstruktor, następnie Zastępca Szefa Biura Konstrukcyjnego. W 2015 roku objął stanowisko Zastępcy Szefa Produkcji ds. Montażu, następnie w 2017 r. stanowisko Dyrektora Technicznego HSW S.A., a w 2019 roku funkcję Członka Zarządu Dyrektora Operacyjnego HSW S.A. Z wykształcenia jest magistrem inżynierem, absolwentem Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej im. I. Łukasiewicza. Ukończył także dwuletnie Studium Pedagogiczne na Politechnice Rzeszowskiej oraz studia podyplomowe z Audytu i certyfikacji energetycznej budynków na Wydziale Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury Politechniki Rzeszowskiej. Posiada tytuł Executive Master of Business Administration.

Jako inżynier – odpowiedzialny za realizację i wprowadzenie na uzbrojenie Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej projektów, tj. 120 mm samobieżnego moździerza RAK i 155 mm samobieżnej haubicy KRAB. Jako manager, aktywnie uczestniczy w reorganizacji Wydziału Produkcji i Montażu. Współuczestniczył w budowie potencjału technologiczno-rozwojowego Spółki.

Jak informowaliśmy na początku sierpnia, były prezes Huty Stalowa Wola, Bartłomiej Zając, złożył rezygnację ze stanowiska prezesa spółki, która wchodzi w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Bartłomiej Zając był związany z HSW od 2007 roku. Prezesem spółki był od grudnia 2018 roku. Wcześniej, od 2015 roku, był dyrektorem ds. rozwoju.

W rozmowie z IAR dotychczasowy prezes powiedział, że zostawia spółkę w dobrej kondycji i z przyszłościowymi umowami. Jako przykład wymienił m.in. wdrożenie bezzałogowych wież ZSSW-30 kal. 30 mm oraz zakończenie prac nad pojazdem minowania Baobab. Mówił też o kontraktach dotyczących armatohaubic Krab dla Ukrainy oraz pływających wozów bojowych piechoty Borsuk. Zając nie podał powodów, dla których odszedł ze stanowiska.

Informacje o złożeniu rezygnacji przez prezesa HSW zostały już skomentowane w sieci przez część ekspertów i dziennikarzy branży wojskowej. Z ich komentarzy wynika, że decyzja Zająca nie jest dla nich większym zaskoczeniem i można było się tego spodziewać. Przypomniano też, że o decyzji ws. przyszłej produkcji południowokoreańskich haubic K9 w HSW dowiedział się z mediów; ostrzegał też, że „kolejny będzie Borsuk”.

Red. Maciej Miłosz (DGP) uważa, że dymisja Zająca to „fatalna wiadomość”. Jego zdaniem, obecna sytuacja zagraża już przyszłości nie tylko Krabów, ale też wozów Borsuk, które mogą zostać „wygryzione” przez systemy południowokoreańskie.

Również serwis Defence24 podaje, że według nieoficjalnych informacji rezygnacja prezesa Zająca mogła być związana z kontrowersjami wokół pozyskiwania sprzętu artyleryjskiego, w tym haubic K9, w Republice Korei.

Kresy.pl/HSW

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply