Według stacji CNN, dostarczone przez Polskę samobieżne haubice AHS Krab odgrywają ważną rolę w wojnie rosyjsko-ukraińskiej.

Dostarczone przez Polskę samobieżne haubice AHS Krab odgrywają ważną rolę w ukraińskim wysiłku wojennym przeciwko rosyjskiej inwazji – twierdzi korespondent stacji CNN. W czwartek nadawca wyemitował reportaż, w którym ukraińscy żołnierze chwalili zaawansowane możliwości i precyzję Kraba.

Zobacz też: Pierwszy polski Krab zniszczony na Ukrainie [+VIDEO]

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

10 PLN    (0.04%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

CNN sfilmowało ukraińskich żołnierzy używających systemu Krab do ostrzeliwania rosyjskich pozycji odległych o 30 km, przed ukryciem haubicy przed potencjalnym ogniem powrotnym, cała operacja trwała około około 2-3 minuty.

Wasyl, dowódca armatohaubicy, powiedział CNN, że Kraby są „o wiele lepsze niż to, co mieliśmy wcześniej; są mobilne, szybko jesteśmy poza niebezpieczeństwem”.

Tymczasem były nauczyciel matematyki Artem, dowódca baterii, pochwalił Kraby za „przyjazność dla użytkownika” i „dokładność” dzięki ich systemom GPS.

CNN przypomniało, że doskonałe osiągi na polu bitwy „zgodnych z NATO”, „bestii bojowych” Krab skłoniły Kijów do zakupu dalszych 56 maszyn z Polski, oprócz 18 Krabów, które zostały podarowane przez rząd w Warszawie.

Przypomnijmy, że 5 sierpnia Informacyjna Agencja Radiowa poinformowała, że prezes Huty Stalowa Wola, Bartłomiej Zając, złożył rezygnację ze stanowiska prezesa spółki, która wchodzi w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Zdaniem komentatorów z branży wojskowej, rezygnacji Bartłomieja Zająca ze stanowiska prezesa Huty Stalowa Wola można było się spodziewać. Według nieoficjalnych informacji, jego rezygnacja mogła być związana z kontrowersjami wokół pozyskiwania koreańskich haubic K9.

Red. Maciej Miłosz (DGP) uważa, że dymisja Zająca to „fatalna wiadomość”. Jego zdaniem, obecna sytuacja zagraża już przyszłości nie tylko Krabów, ale też wozów Borsuk, które mogą zostać „wygryzione” przez systemy południowokoreańskie.

Kresy.pl/CNN

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz