Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo pozytywnie zaskoczone zasobnością złoża gazu w Pakistanie, na które polskie przedsiębiorstwo posiada wieloletnią koncesję.

PGNiG otrzymało od władz Pakistanu koncesję wydobywczą na 25 lat pozwalającą na eksploatację złoża gazu ziemnego Rizq i Rehman. Ma ono 70% udziałów w koncesji, 30% należy do państwowej spółki Pakistan Petroleum Limited. Majowe szacunki polskiego przedsiębiorstwa prognozowały, że pozwolą one na dzienne wydobycie 2,5 mln metrów sześciennych gazu. Jednak jak informuje portal Bankier.pl szacunki trzeba już znacznie podnieść w górę ze względu na próbne wiercenia na terenie koncesji Kirthar, w prowincji Sindh. Prace wiertnicze dla PGNiG w Pakistanie wykonuje spółka zależna PGNiG, Exalo Drilling.

Jak twierdzi portal  – “Wyniki testów przeprowadzonych przez Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo na odwiercie rozpoznawczym Rizq-2 w Pakistanie okazały się czterokrotnie wyższe niż podczas pierwszych badań”. Nowe badania wykazały, że dzienne wydobycie surowca z pakistańskich złóż będzie mogło być wyższe nawet o 40-170 tys. m sześc. na dobę niż przewidywano w maju. W obliczeniach trzeba jednak uwzględniać wysoką zawartość metanu w wydobywanym z pakistańskich złóż gazie.

Testy na złożu Rizq-2 są wykonywane od października bieżącego roku. Na przełomie listopada i grudnia pomiary dały wynik 128 m. sześc. przepływającego gazu na minutę co oznacza niemal pięciokrotne zwiększenie w porównaniu do wyników październikowych. “Całkowita produkcja ze złóż w Pakistanie, na których operuje PGNiG, osiągnie tym samym poziom 1 mln m3 gazu ziemnego dziennie (w przeliczeniu na wysoki metan około 850 tys. m3)” – poinformowała spółka w swoim komunikacie.

Czytaj także: Gaz kosztowny dla Polaków 

bankier.pl/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply