Przywódca Białorusi Aleksandr Łukaszenko przybył we wtorek do Azerbejdżanu. Dwudniowa wizyta poświęcona została intensyfikacji współpracy dwóch państw.

Wizyta Łukaszenki w Azerbejdżanie trwała aż dwa dni. W jej trakcie białoruski przywódca spotkał się z prezydentem kraju-gospodarza Ilhamem Alijewem. Łukaszenko zaprosił swojego gospodarza do zwołania rewizyty na Białorusi po spotkaniu, które wypełnione zostało deklaracjami o dynamizacji współpracy ekonomiczno-technologicznej.

Białoruska agencja państwowa BelTa podała, że rozmowy prezydentów odbywały się z udziałem szerokich delegacji z obu stron. Łukaszenko proponował swojemu rozmówcy intensyfikację wymiany handlowej oraz wzajemnych inwestycji. Łukaszenko chce tworzenia przedsiębiorstw z białoruskim kapitałem w Azerbejdżanie obiecując transfer nowoczesnych technologii – “Jesteśmy gotowi podstawić ramię” – zapowiedział białoruski przywódca. Chce on również zwiększenia wymian studenckich.

Przywódcy omawiali także walkę z pandemią koronawirusa SARS CoV-2. Łukaszenko twierdził, że w jego państwie rozpoczyna się akcja masowych szczepień ludności, a jego celem jest uruchomienie linii produkcyjnych rosyjskiej szczepionki Sputnik V na Białorusi. Jej przywódca obiecywał nawet podzielenie się szczepionkami z Azerbejdżanem.

“My znów potwierdziliśmy strategiczny charakter relacji między Białorusią i Azerbejdżanem, i skonstatowaliśmy, że nie ma u nas praktycznie żadnych różnic w kwestii bieżącej sytuacji międzynarodowej” – ocenił Łukaszenko – “Nasze oceny sytuacji na świecie są w pełni zbieżne”. Jednocześnie podkreślił, że prezydenci dokonali przeglądu tych relacji. “Zawsze byliśmy i pozostaniemy pewnymi przyjaciółmi” – podsumował swoje wystąpienie na konferencji prasowej białoruski przywódca.

Portal Naviny, komentując kaukaską wizytę Łukaszenko podkreślił, że już obecnie relacje Białorusi z Azerbejdżanem są dość intensywne. Portal przypomniał, że armia Azerbejdżanu korzystała z białoruskiego uzbrojenia w czasie ubiegłorocznych walk o Górski Karabach i jest dostawy nadchodziły do Baku prawdopodobnie nawet w czasie trwania jesiennej eskalacji zbrojnej. Białoruski przemysł zmodernizował też “praktycznie wszystkie” środki obrony przeciwpowietrznej jakimi dysponuje azerbejdżańska armia, zdaniem cytowanego eksporta Aleksandra Alesina. Używała on prawdopodobnie także najbardziej zaawansowanego sprzętu produkowanego przez Białorusinów – systemów rakietowych “Polonez”. Alesin przewiduje, że Azerbejdżanie będą nadal korzystać z usług białoruskiego przemysłu zbrojeniowego.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Białoruś pozyskuje z kolei ropę z Azerbejdżanu dla swoich rafinerii odgrywających kluczową w białoruskiej gospodarce. W zeszłym roku Białorusini zakupili 800 tys. ton azerbejdżańskiej ropy. W roku bieżącym zakupionych zostanie przez Białoruś 1 mln ton.

Wartość wymiany handlowej między Białorusią i Azerbejdżanem wyniosła w 2020 r. 447,1 mln dol. Rok wcześniej było to 307,8 mln dol.

belta.by/naviny.online/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply