Firma Seagate Technology Holdings poinformowała w środowym oświadczeniu, że została ostrzeżona przez rząd USA, że mogła naruszyć nowe reguły handlu z Chinami.

Wątpliwości władz USA wzbudził handel twardymi dyskami, które Seagate Technology Holdings sprzedawała chińskiemu potentatowi elektronicznemu Huawei. Tymczasem koncern ten znalazł się pod ostrzałem Waszyngtonu jako pierwszy chiński podmiot gospodarczy jeszcze za czasów Donalda Trumpa i teraz znajduje się na amerykańskiej “czarnej liście” eksportowej.

Oznacza to, że by sprzedawać Huawei półprodukty, podzespoły należy uzyskać specjalną licencję Departamentu Handlu USA.

Powołując się na anonimowe, “zaznajomione ze sprawą” agencja Reutera twierdzi, że Seagate jeszcze 29 sierpnia otrzymała specjalne pismo od Departamentu Handlu 29 sierpnia, w którym została ostrzeżona, że może przekroczyć przepisy dotyczące kontrolę eksportu. Poinformowana została także amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd.

Jednak firma nie zgadza się z sugestiami władz USA. Uznała, że twarde dyski nie podlegają przepisom na jakie powołuje się Departament Handlu i że nie podejmuje działań, jakie w swoim piśmie wyszczególnił resort. Departament nie odpowiedział do środy na pytanie agencji o stanowisko Seagate.

Seagate, firma z siedzibą w Dublinie, która działa również w Kalifornii, powiedziała, że współpracuje z Departamentem Handlu i próbuje rozwiązać sprawę. Firma przerwała dostawy do Huawei już rok temu. Dostarczała chińskiemu koncernowi twarde dyski, które produkowane były w Chinach i Tajlandii, a więc poza granicami USA.

Seagate ma nadzieję przedstawić swoją argumentację podczas nadchodzącego spotkania z urzędnikami Departamentem Handlu, podało źródło. Wysłała wstępną odpowiedź na pismo pod koniec września i kolejne w tym tygodniu.

Kwestią sporną jest amerykańskie rozporządzenie, które reguluje sposób, w jaki niektóre zagraniczne produkty przeznaczone dla Huawei podlegają amerykańskim przepisom eksportowym.

Zasada dotycząca produktów bezpośrednich za granicą, zmieniona w sierpniu 2020 r., zabrania firmom wysyłania do Huawei produktów wyprodukowanych poza Stanami Zjednoczonymi, jeśli są one bezpośrednim produktem określonej amerykańskiej technologii lub oprogramowania lub są wytwarzane przy użyciu podstawowego sprzętu, który jest bezpośrednim produktem USA- oryginalnego oprogramowania lub technologii. Taki eksport może być realizowany wyłącznie po uzyskaniu licencji.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Nowe amerykańskie przepisy mają na celu odcięcie globalnej podaży półprzewodników dla Huawei, które zostało umieszczone na “czarnej liście” w 2019 roku za “działania sprzeczne z interesami bezpieczeństwa narodowego USA”.

Zdaniem firmy Seagate jej dyski twarde wyprodukowane za granicą nie podlegają ograniczeniu, powiedziała osoba, ponieważ nie są one bezpośrednim produktem jakiejkolwiek amerykańskiej technologii półprzewodnikowej lub oprogramowania ani żadnego sprzętu, który sam jest bezpośrednim produktem jakiejkolwiek amerykańskiej technologii półprzewodnikowej lub oprogramowania.

Jednak w interpretacji Departamentu Handlu produkty wytworzona poza granicami USA podlegają regule, jeśli sprzęt, który jest bezpośrednim produktem amerykańskiej technologii półprzewodnikowej lub oprogramowania, został użyty do wyprodukowania dowolnego elementu produktu końcowego , bez względu na to, jak w jakim miejscu łańcucha produkcji.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

 

Amerykański wymiar sprawiedliwości doprowadził w grudniu 2019 roku do aresztowania w Kanadzie Meng Wanzhou, wiceprezes i dyrektor finansowej Huawei, a zarazem córki założyciela Huawei, firmy będącej największym chińskim producentem sprzętu telekomunikacyjnego. Amerykańskie władze wywierają naciski na władze innych państw, a nawet na własnych obywateli, aby nie korzystali ze sprzętu Huawei.

W maju 2020 r. Departament Handlu USA wpisał Huawei na „czarną listę” firm, które muszą występować o specjalne zezwolenie na nabywanie nowoczesnych technologii z USA choć następnie zawiesił wykonywanie tej decyzji na trzy miesiące. Spowodowało to decyzję takich potentatów branży telekomunikacyjnej i elektronicznej jak Google, Intel, Qualcomm, Xilinx i Broadcom o zakończeniu współpracy z chińską spółką.

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply