Eksport tureckich towarów do Rosji, które Moskwa wykorzystuje do produkcji wojskowej, gwałtownie wzrósł w 2023 roku – podał 27 listopada „Financial Times”.

Jak podał w poniedziałek portal Financial Times, eksport tureckich towarów do Rosji, które Moskwa wykorzystuje do produkcji wojskowej, gwałtownie wzrósł w 2023 roku.

Turcja odnotowała eksport 45 towarów, takich jak mikrochipy, o wartości 158 mln dolarów do Rosji i pięciu „byłych krajów radzieckich” podejrzanych o pełnienie roli pośredników dla Moskwy w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy 2023 roku – czytamy.

Zobacz też: Bloomberg: Turcja, Rumunia i Bułgaria chcą odławiać miny z Morza Czarnego

To trzykrotnie więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Według analizy „Los Angeles Times” średnia kwota za lata 2015–2021 wyniosła 28 mln dolarów.

Firmy z takich krajów jak Kazachstan, Serbia, Turcja i inne zostały oskarżone o reeksport produktów objętych sankcjami do Rosji, co podsyca machinę wojenną kraju w obliczu inwazji na Ukrainę.

Brian Nelson, podsekretarz skarbu USA ds. terroryzmu i wywiadu finansowego, ma w tym tygodniu złożyć wizytę w Turcji, aby omówić środki zapobiegające działaniom finansowym wspierającym wysiłki wojenne Rosji.

Według doniesień nadchodzący pakiet finansowy UE ma również obejmować środki utrudniające Moskwie obchodzenie sankcji. Według Bloomberga 80% rosyjskich zakupów „przedmiotów o wysokim priorytecie” pochodzi z Chin i Hongkongu.

Eksport z takich krajów jak Kazachstan, Serbia, Turcja, Armenia, Azerbejdżan i Uzbekistan spadł w drugiej połowie 2023 r. w porównaniu z pierwszymi miesiącami roku, ale pozostaje w większości wyższy niż poziom przedwojenny – zauważył Bloomberg.

Kresy.pl/Financial Times

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply