Gdyby doszło do eskalacji konfliktu, to jesteśmy w każdej chwili gotowi do ewakuacji polskich obywateli – oświadczył w niedzielę wiceszef MSZ Andrzej Szejna.

Wiceminister Andrzej Szejna zapewnił, że żaden Polak nie ucierpiał w irańskim ataku na Izrael. Zadeklarował, że “jesteśmy gotowi w każdej chwili do ewakuacji polskich obywateli przybywających w Izraelu”. Nie wykluczył dalszej eskalacji konfliktu. “Chcę tylko podkreślić w imieniu polskiej dyplomacji, że absolutnie monitorujemy sytuację, jesteśmy w kontakcie z naszymi służbami konsularnymi” – powiedział.

Szejna wyraził opinię, że dzięki współpracy w ramach ONZ i wsparciu USA uda się zapobiec dalszej eskalacji konfliktu. Jego zdaniem “atak Iranu na Izrael i ewentualna odpowiedź Izraela odwraca uwagę od ważnej dla Polski sprawy, jaką jest wojna w Ukrainie”.

Wiceminister był pytany o możliwość zaostrzenia stopnia rekomendacji w sprawie wyjazdów do Izraela. Podkreślił, że w razie eskalacji konfliktu, to stanowczo będą odradzać podróży.

“Odradzamy zresztą też dzisiaj podróże do Izraela, ponieważ ci, którzy to czynią, czynią to naprawdę z narażeniem życia i zdrowia” – wskazał.

W sobotę późnym wieczorem Iran rozpoczął uderzenie odwetowe, wymierzone przeciwko Izraelowi. Skonfliktowane strony szacują, że w nocy z soboty na niedzielę, przeciwko Izraelowi wystrzelono łącznie około 300 rakiet i dronów.

Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych potępiło w sobotę atak Iranu na Izrael, wezwało także do zachowania “powściągliwości”. “Polska z całą mocą potępia ataki rozpoczęte przez Iran na Izrael. Wzywamy Iran i jego sojuszników do zachowania powściągliwości i natychmiastowego zaprzestania działań wojennych” – przekazano w komunikacie.

Warto zauważyć, że dzień wcześniej MSZ wydało ostrzeżenie dla podróżujących do Izraela, Palestyny i Libanu.

Zobacz także: “Pożoga w regionie”. Berlin o ataku Iranu na Izrael

gazetaprawna.pl / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. jaro7
    jaro7 :

    Znowu? To ilu tych “Polaków” w tym Izraelu jest? 1 milion?Zauważyliście ze nie było ŻADNEGO wywiadu z “Polakami” ewakuowanymi” po 7 października? Czyzby nie znali j.polskiego?