W piątek przy okazji Sesji Komitetu Ministrów Rady Europy w Helsinkach doszło do spotkania szefów dyplomacji Polski i Rosji – Jacka Czaputowicza i Siergieja Ławrowa.

Według służb prasowych polskiego MSZ głównym tematem rozmowy była sprawa zwrotu wraku samolotu Tu-154M, który rozbił się w 2010 roku pod Smoleńskiem. Minister Czaputowicz przypomniał, że oddanie wraku obiecywał w grudniu 2010 roku ówczesny prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew, a wrak jest istotnym dowodem w śledztwie prowadzonym przez stronę polską. Rosyjskim rozmówcom przekazano, że nie ma żadnego uzasadnienia dla dalszego przetrzymywania wraku przez Rosję i potrzebne jest “jak najszybsze znalezienie formuły spełniającej oczekiwania strony polskiej”.

Ministrowie zgodzili się, że istotnym dla zakończenia śledztw polskiego i rosyjskiego, jest zapewnienie równego dostępu obu stronom do wraku. Minister Ławrow zapewnił przy tym o gotowości współpracy w ramach międzynarodowej pomocy prawnej. – napisano w komunikacie polskiego MSZ.

W trakcie spotkania omówiono także kwestie bilateralne, w tym politykę historyczną, współpracę zagraniczną i kwestie nieruchomości dyplomatycznych. Strona rosyjska poruszyła sprawę upamiętnień żołnierzy Armii Czerwonej na terytorium Polski. Minister Czaputowicz zapewniał Siergieja Ławrowa o wywiązywaniu się przez Polskę z dwustronnej umowy o ochronie miejsc pochówku żołnierzy radzieckich i o starannej opiece państwa polskiego nad tymi miejscami.

Rozmówcy wyrazili ponadto przekonanie, że powrót do bardziej regularnej formuły spotkań oraz usprawnienie komunikacji na szczeblach roboczych przyczyni się do skuteczniejszego dialogu i rozwiązywania problemów. – oświadczyło polskie MSZ. Po dwuletniej przerwie w przyszłym tygodniu odbędą się konsultacje polityczne na szczeblu dyrektorów obu resortów spraw zagranicznych.

Tematem rozmów były też sprawy polityki międzynarodowej, w tym sytuacja na Ukrainie. Jacek Czaputowicz mówił o potrzebie wdrożenia porozumień mińskich i wadze integralności terytorialnej Ukrainy. Stronie rosyjskiej przekazano ponownie zaproszenie do udziału w grupach roboczych Procesu Warszawskiego oraz przedstawiono program polskiej prezydencji w RB ONZ w sierpniu br. Rozmawiano także o obchodach 70. rocznicy Konwencji Genewskiej i potrzebie poruszania na forach międzynarodowych problematyki prześladowania mniejszości religijnych i promocji wolności wyznania.

Rosyjskie MSZ wydało po rozmowach jedynie lakoniczny komunikat, w którym napisano, że strony odbyły “krótkie” spotkanie, podczas którego “omówiono niektóre kwestie stosunków dwustronnych i agendy międzynarodowej”.

Jak podkreśliło polskie MSZ, było to pierwsze od pięciu lat spotkanie na szczeblu ministrów spraw zagranicznych Polski i Federacji Rosyjskiej.

Jak pisaliśmy, zapowiadając spotkanie pomiędzy Jackiem Czaputowiczem a Siergiejem Ławrowem, w tym tygodniu z wizytą do Rosji przyleciał Sekretarz Stanu USA Mike Pompeo. Spotkał się zarówno z Ławrowem, jak i z prezydentem Władimirem Putinem. Była to pierwsza podróż Pompeo do Rosji jako szefa amerykańskiej dyplomacji.

Kresy.pl / gov.pl / mid.ru

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply