Pompeo spotkał się w Rosji z Putinem

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo przyleciał we wtorek do Rosji, by w Soczi spotkać się najpierw ze swoim rosyjskim odpowiednikiem Siergiejem Ławrowem, a później z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Była to pierwsza podróż Pompeo do Rosji jako szefa amerykańskiej dyplomacji.

Putin przyjął amerykańskiego gościa we wtorek wieczorem w swojej rezydencji „Boczarow ruczej” w Soczi. Rozmowa, w której wzięli udział także doradca Putina do spraw zagranicznych Jurij Uszakow, szef Wywiadu Zagranicznego Federacji Rosyjskiej Siergiej Naryszkin, ambasador USA John Huntsman, specjalny przedstawiciel USA ds. Syrii James Jeffrey a także p.o. zastępcy sekretarza stanu Philip Reeker, trwała około 1,5 godziny.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Jak powiedział po spotkaniu Uszakow, Putin i Pompeo omówili kwestie „stabilności strategicznej”, sprawy związane z rozbrojeniem a także „problemy regionalne” – sytuację wokół Syrii, Korei Północnej, Afganistanu, Libii, Iranu i Wenezueli. „To ogólny zarys rozmowy” – stwierdził Uszakow.

„Powiedzieliśmy, że oczekujemy, że administracja USA skonkretyzuje idee Trumpa dotyczące stabilności strategicznej, wyrażając rozczarowanie decyzją Amerykanów o wyjściu z traktatu INF” – ujawnił doradca Putina. Według niego rozmawiano także o traktacie START, który wygasa w 2021 roku. Strona rosyjska przekazała Pompeo, że jeśli Amerykanie nie przedstawią wcześniej swojego stanowiska w tej kwestii, Rosja podejmie „wszelkie niezbędne środki, aby zapewnić swoje bezpieczeństwo i zwiększyć własne zdolności obronne”. Jednocześnie zadeklarowano gotowość Rosji do powrotu do normalnego dialogu „w sprawie wszystkich aspektów strategicznej stabilności i kontroli zbrojeń.” Według Uszakowa omówiono też możliwość spotkania pomiędzy Putinem a Donaldem Trumpem podczas szczytu G20 w Osace w czerwcu br.

Uszakow był zadowolony z rozmów, choć podkreślał, że nie przyniosły one przełomu. „Nastąpiła dobra merytoryczna rozmowa, potwierdzono zainteresowanie obu stron, co jest bardzo ważne, aby rozpocząć naprawianie relacji i stopniowe przywracanie kanałów komunikacji” – stwierdził doradca prezydenta Rosji.

Mike Pompeo powiedział po spotkaniu z Putinem, że w rozmowie chodziło o „szukanie rozwiązań, kompromisów, miejsc, w których nasze interesy pokrywają się i gdzie można zrobić postęp w odblokowywaniu niektórych z najtrudniejszych problemów, przed którymi stoimy”. Według szefa amerykańskiej on i Putin odbyli „bardzo produktywną” rozmowę odnośnie Syrii uzgadniając, w jaki sposób posunąć do przodu sprawę kierowanej przez Syrię komisji, która ma opracować konstytucję pozwalającą na „polityczne zakończenie konfliktu” w tym kraju. Pompeo wskazał także, że USA i Rosja w dużej mierze jednakowo postrzegają sytuację związaną z Afganistanem i Koreą Północną.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Wcześniej we wtorek, także w Soczi, odbyły się dwustronne rozmowy Rosji i USA, którym przewodniczyli Siergiej Ławrow i Mike Pompeo. Spotkanie szefów dyplomacji Rosji i USA trwało trzy godziny. Po spotkaniu odbyła się konferencja prasowa, na której Siergiej Ławrow powiedział, że strony postanowiły odnowić zamrożone do tej pory kanały komunikacji. „Omówiliśmy szczegółowo sytuację w sprawach dwustronnych, wymieniliśmy poglądy na najbardziej palące kwestie międzynarodowe i regionalne, głównie na temat sytuacji w Wenezueli, na Półwyspie Koreańskim, w Syrii, ogólnie w regionie Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej, na Ukrainie, w Afganistanie i stan spraw związanych z umową JCPOA” – ujawnił także Ławrow.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: NYT: Pentagon proponuje wysłanie 120 tys. żołnierzy na Bliski Wschód. Trump: planów nie ma, ale wysłalibyśmy jeszcze więcej

Kresy.pl / TASS / Interfax / AP / AFP

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz