Szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz po raz kolejny wyraził przekonanie, że amerykańska ustawa JUST 447 dotycząca żydowskich roszczeń nie ma dla Polski większego znaczenia.

W wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej, który ukazał się w piątek, Jacek Czaputowicz został zapytany, czy istnieje możliwość, że kwestia tzw. restytucji mienia żydowskiego zostanie powiązana przez Amerykanów z kwestią zwiększenia amerykańskiej obecności wojskowej w Polsce.

PRZECZYTAJ: Amerykańskie media: bez rozwiązania kwestii roszczeń żydowskich nie będzie Fortu Trump

Zdaniem ministra sprawy tzw. restytucji mienia nie należy łączyć z kwestiami polityki bezpieczeństwa. “Polska jest dla USA bardzo ważnym i sprawdzonym sojusznikiem w kontekście polityki obronnej. Strategia USA w tym zakresie jest jednoznaczna i nie wiążemy jej z problematyką wykraczającą poza sferę polityki bezpieczeństwa” – odpowiedział min Czaputowicz. Szef polskiej dyplomacji jest też przekonany, że ustawa 447 i sprawa tzw. zwrotu mienia żydowskiego nie będzie miała znaczenia dla całokształtu stosunków polsko-amerykańskich, które uznał za ugruntowane. “Polska należy do najbliższych i cenionych sojuszników USA. Kwestia restytucji mienia jest jednym z wielu tematów podnoszonych przez stronę amerykańską we wzajemnych relacjach i jako taka nie ma zasadniczego znaczenia dla całokształtu stosunków polsko-amerykańskich” – uznał minister.

PRZECZYTAJ: Szef MSZ Jacek Czaputowicz bagatelizuje sprawę ustawy 447

Czaputowicz powiedział, że polskie władze oceniają negatywnie ustawę 447 “mimo że nie rodzi ona żadnych konsekwencji prawnych”. Minister wskazał, że ustawa odnosi się jedynie do mienia żydowskiego, co uznał za dyskryminujące wobec innych obywateli polskich nie będących Żydami, którzy zostawili w Polsce majątki.

Szef polskiej dyplomacji tłumaczył także, dlaczego doszło do niedawnego odwołania wizyty w Polsce delegacji izraelskiego ministerstwa równości społecznej. Według niego do kompetencji tego ministerstwa należy m.in. kwestia opieki nad Żydami, którzy uratowali się przed Holokaustem i ich majątkami. Jak mówił, izraelska delegacja zamierzała odbyć szereg spotkań, m.in. z przedstawicielami MSZ i ministerstwa cyfryzacji. Jedno ze spotkań miało dotyczyć zagadnień wizerunkowych z zakresu dyplomacji publicznej. “Jednak w momencie, w którym okazało się, że zmieniony został skład izraelskiej delegacji, a jej przewodniczącym został pan ambasador Dan Haezrachi, pełniący funkcję pełnomocnika ds. restytucji mienia z okresu Holokaustu i głównym tematem agendy proponowanej przez stronę izraelską miała być restytucja, spotkanie zostało odwołane”. – wyjaśniał min. Czaputowicz.

Kresy.pl / PAP

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. zefir
  zefir :

  Jeżeli “kwestia restytucji mienia jest jednym z wielu tematów podnoszonych przez stronę amerykańską we wzajemnych relacjach i jako taka nie ma zasadniczego znaczenia dla stosunków polsko-amerykańskich”, to dlaczego jest ona z determinacją z uwzględnieniem gróżb i szantażu podnoszona przez stronę amerykańską,w tym jej Kongres ,Departament Stanu i dyplomację,oraz przez światowe żydostwo,razem z Izraelem wspieranych przez USA? W naiwne,wręcz dziecinne zagrywki propagandowe Ciaputowicza nie wierzę!

  • zs
   zs :

   POPIS a nie tylko PIS chca kupowac bron, inwestowac w amerykanskie wojsko w Europie a szantazowane jest przez USA aby placic za ich interesy w Izraelu (20 % Zydow) a wiec na Bliskim Wschodzie.

   Stajemy sie w ten sposob finansistami bezpieczenstwa potegi USA a w zamian mamy oskarzenia o Holokaust Zydow wspolnie z Niemcami.

   PIS wmawia nam, ze chodzi o bezpieczenstwo Polski.

   Pytanie, jak znowu zrabowany kraj moze byc bezpieczny – jak moga bidoki zadbac o swoje bezpieczenstwo?

   USA ma juz dla nas tylko kij a marchewke mamy miec w przyszlosci, jak zgodzimy sie na totalny rabunek przez rzad opanowany przez USA.

   Rabunek naszego kraju ma stanowic dla nas ochrone przed ruskimi – tez kiedys w przyszlosci – samolotow i rakiet za ktore mamy placic jeszcze nie ma nawet w gotowych projektach.

   Dlaczego po podpisaniu tej ustawy przez Trumpa nasz rzad dyskutuje z nimi o jakis zakupach?

   Przeciez w ten sposob zacheca ich do agresji – przeciez to jest pozornie zwykly idiotyzm a w rzeczywistosci obraz korupcji w PIS.

   Dlaczego mamy ulegac korupcji POPIS??

   Przeciez w konsekwencji stracimy finansowa przyszlosc: zarobki, edukacje, technologie.

   W ten sposob te zakupy spowoduja zacofanie i biede.

   Tego PIS jest swiadom ale sa to ich prywatne interesy, wiec nie ustapia, beda “kupowac” byle zaplacic i skasowac swoje dzialki – jak bandziory.

   Nieporadnosc tego Ciaputowicza swiadczy tylko o skorumpowaniu – to jest normalne.

   Ta korupcja powoduje wylaczanie mikrofonu poslom.

   Dla mnie Winnicki duzo zyskal, jezeli skorumpowani POPISowcy musza wylaczac mu mikrofon w sejmie.

   Dodam, ze korupcja na wierzch wylazi sama, wystarczy pozbyc sie glupiego optymizmu.