Na terenie dawnego warszawskiego getta odkryto bunkier ze stuletnimi filakteriami – pudełkami zawierającymi cztery ustępy Tory – ukrytymi przed Niemcami podczas II wojny światowej. Według gazety Israel Hayom, jedna z żydowskich organizacji w tajemnicy przed polskimi władzami wywiozła te przedmioty do Izraela.

Jak podała w poniedziałek największa izraelska gazeta Israel Hayom, podczas rozbiórki budynku mieszkalnego znajdującego się na terenie dawnego warszawskiego getta robotnicy odkryli wejście do bunkra wykopanego w ramach przygotowań do powstania w getcie w 1943 roku. Jeden z polskich robotników budowlanych odkrył 10 filakterii ukrytych za książkami i innymi przedmiotami.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

O znalezisku, które Israel Hayom nazwał „sensacyjnym”, dowiedziała się izraelska organizacja Shem Olam Faith & the Holocaust Institute for Education Documentation and Research. Jej emisariusze potajemnie skontaktowali się z robotnikami, którzy odnaleźli filakterie.

„Po długich negocjacjach i zobowiązaniu do zachowania transakcji w tajemnicy przed władzami polskimi, filakterie zostały przekazane emisariuszom. Niedawno przybyły do Izraela, gdzie zostały przeniesione do instytutu dla dezynfekcji i konserwacji” – pisze Israel Hayom.

Według dyrektora Shem Olama, rabina Abrahama Kriegera, odkrycie 10 filakterii skoncentrowanych w jednym miejscu świadczy, że w getcie pod bokiem Niemców starano się podtrzymywać żydowskie zwyczaje. „Pomimo okropności i okrutnej rzeczywistości, w której żyli, nadal przestrzegali zwyczajów i tradycji w których dorastali” – mówił rabin.

Doniesienia izraelskiej gazety skomentował na Twitterze publicysta historyczny Piotr Zychowicz przypominając, że wywiezione przedmioty należały do obywateli RP, a nie Izraela.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przypomnijmy, że w czerwcu 2019 roku organizacja Shem Olam Faith & the Holocaust Institute for Education Documentation and Research wezwała obywateli Polski do raportowania jej na temat mienia pożydowskiego znajdującego się w naszym kraju. „Czy posiadacie jakieś przedmioty z czasów Zagłady? Opowiedzcie nam, zabierzemy je z powrotem. Do Domu” – ogłoszono w audiowizualnym materiale zamieszczonym w sieci. Organizacja uruchomiła specjalną linię telefoniczną, za pomocą której można zawiadamiać o mieniu uważanym za pożydowskie, a znajdującym się w Polsce.

Kresy.pl / israelhayom.com

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz